Ministři Kavan a Tvrdík za českými vojáky do Kuvajtu

Čeští ministři zahraničí a obrany Jan Kavan a Jaroslav Tvrdík odlétají do Kuvajtu. V této zemi jsou od února čeští vojáci; s Němci, Američany a Kuvajťany se účastní tříměsíčního vojenského cvičení zaměřeného na zjišťování jaderných, bakteriologických a chemických zbraní. Setkat se mají i s kuvajtskými představiteli. Do Kuvajtu za českými vojáky se společně s oběma ministry vypravili také čeští zpěváci Anna K. a Martin Maxa, které na spojenecké základně očekává asi 350 vojáků posílené 6. protichemické roty z Liberce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík | Foto: Úřad vlády ČR

Šéf české diplomacie v Kuvajtu naposledy jednal v roce 1994, tehdy to byl Josef Zieleniec. Kuvajtský ministr Sabah návštěvu oplatil o rok později. Šéfové resortu obrany se zatím navzájem nenavštívili. Kuvajt, který nedávno oslavil 11. výročí osvobození od sedmiměsíční irácké okupace, je díky těžbě ropy jedním z nejbohatších států v Perském zálivu. Nejvíce se o něm mluvilo v souvislosti s iráckou okupací v roce 1990.

Okupace vedla k vytvoření mezinárodní koalice v čele s USA, která v únoru 1991 ve válce v Perském zálivu donutila Bagdád ke stažení ze země. V Kuvajtu v té době působila československá protichemická jednotka.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme