Ministři obrany hodnotili v Coloradu možnosti NATO

Zhodnocení možností NATO bylo podle ministra obrany Miroslava Kostelky hlavním výsledkem dvoudenní schůzky v americkém Coloradu. Generální tajemník George Robertson apeloval na zvýšení počtů skutečně nasaditelných vojáků a odmítl papírové vojáky. Jednání ministrů obrany se dále soustředilo na operace na Balkáně, v Afghánistánu a v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři obrany NATO v Coloradu | Zdroj: ČTK

Ministr Kostelka, který se v Coloradu zúčastnil simulovaného aliančního cvičení využívajícího rychlých zásahových jednotek, Radiožurnálu řekl, že z poměrně nevinného konfliktu může vzniknout teroristické nebezpečí pro Evropu.

Alianční jednotky rychlé reakce mají fungovat podle ministra Kostelky už od poloviny příštího roku a předtím je třeba zodpovědět řadu otázek. Naše delegace se přidala k většinovému názoru, že nechceme zdvojovat kapacity, rozmělňovat NATO a zřizovat zvláštní velitelství pro operace pod unijní hlavičkou. Operace NATO v Afghánistánu má být posílena zejména o bojové vrtulníky a zpravodajské služby.

Ministr Kostelka také jednal s šéfem Pentagonu Donaldem Rumsfeldem o představách české účasti v Iráku, kterým ale musí předcházet diskuse v české vládě a parlamentu.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme