Ministři obrany NATO ve středu v Bruselu o terorismu

Západ připravuje další jednání o bezpečnostní situaci ve světě. Generální tajemník NATO George Robertson oznámil, že pozítří se sejdou v Bruselu ministři obrany aliance. Jejich jednání bude dominovat boj proti terorismu. Neformální setkání ministrů obrany se mělo původně konat v italské Neapoli, Robertson ale usoudil, že politická centrála na okraji Bruselu se dá lépe chránit a jednání přeložil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozorovatelé spekulují, zda americká vláda pozítří předloží svým partnerů v NATO podrobnou zprávu o vyšetřování útoků v New Yorku a Washingtonu, která by dokazovala vinu Usámy bin Ládina. Pokud Washington důkazy předloží a bude tedy jasné, že útok na Spojené státy přišel ze zahraničí, může aliance oznámit, že pro odvetnou akci uplatňuje článek 5 Washingtoské smlouvy. Tento článek říká, že napadení jednoho státu aliance se pokládá za útok na všechny jeho členy. Pak by Washington měl právo požádat své spojence o vojenskou pomoc, která by brala v úvahu jejich možnosti.

Německo se snaží zefektivnit obranu země proti teroristům. Spolková vláda dnes přerozdělila balík peněz, který bude v příštím roce vynaložen na boj s mezinárodním terorismem. Nejvíce peněz, celou polovinu ze tří miliard, dostane bundeswehr. Ten má dosud jen jednu jednotku rychlého nasazení, se kterou se také počítá v případě amerického odvetného útoku. Finančně si polepší i letectvo, tajné služby a pohraničníci. Dodatečné prostředky získá vláda zvýšením daně na tabák a pojištění.

Německo je častým útočištěm teroristů, bavorská policie dnes potvrdila, že do Mnichova vedou stopy tří Afghánců, kteří byli ve spojení s únoscem letadla, které vrazilo do Světového obchodního centra, Mohammadem Attou. Deutsche Bank prověřuje podezřelé toky peněz teroristů. pozorovatelé varují, že pokud vláda rychle nezakročí, mohou voliči v obavách o svou bezpečnost dát hlasy radikálním stranám tak jako v Hamburku, kde pravicový populisté získali 20 procešnt křesel na radnici.

V Británii se dnes rozhodovalo o formě účasti na tažení Spojených států proti terorismu. Premiér Tony Blair se ve své úřadovně v Downing Street radil jak s domácími politickými představiteli, tak s veliteli branných sil. Projednávaly se diplomatické, politické i vojenské kroky na základě nejnovějších informací ze Spojených států i odjinud. Mluvčí premiéra naznačil, že podle názoru britské vlády by afghánský režim Taliban mohl být svržen v rámci opatření proti teroristům. Ministr zahraničí Jack Straw před odletem na rozhovory do Íránu zdůraznil, že vůbec nejde o protiafghánské tažení Američanů, nýbž o akci koalice proti terorismu.

Milan Fridrich, Milan Kocourek, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme