Ministři obrany NATO ve středu v Bruselu o terorismu
Západ připravuje další jednání o bezpečnostní situaci ve světě. Generální tajemník NATO George Robertson oznámil, že pozítří se sejdou v Bruselu ministři obrany aliance. Jejich jednání bude dominovat boj proti terorismu. Neformální setkání ministrů obrany se mělo původně konat v italské Neapoli, Robertson ale usoudil, že politická centrála na okraji Bruselu se dá lépe chránit a jednání přeložil.
Pozorovatelé spekulují, zda americká vláda pozítří předloží svým partnerů v NATO podrobnou zprávu o vyšetřování útoků v New Yorku a Washingtonu, která by dokazovala vinu Usámy bin Ládina. Pokud Washington důkazy předloží a bude tedy jasné, že útok na Spojené státy přišel ze zahraničí, může aliance oznámit, že pro odvetnou akci uplatňuje článek 5 Washingtoské smlouvy. Tento článek říká, že napadení jednoho státu aliance se pokládá za útok na všechny jeho členy. Pak by Washington měl právo požádat své spojence o vojenskou pomoc, která by brala v úvahu jejich možnosti.
Německo se snaží zefektivnit obranu země proti teroristům. Spolková vláda dnes přerozdělila balík peněz, který bude v příštím roce vynaložen na boj s mezinárodním terorismem. Nejvíce peněz, celou polovinu ze tří miliard, dostane bundeswehr. Ten má dosud jen jednu jednotku rychlého nasazení, se kterou se také počítá v případě amerického odvetného útoku. Finančně si polepší i letectvo, tajné služby a pohraničníci. Dodatečné prostředky získá vláda zvýšením daně na tabák a pojištění.
Německo je častým útočištěm teroristů, bavorská policie dnes potvrdila, že do Mnichova vedou stopy tří Afghánců, kteří byli ve spojení s únoscem letadla, které vrazilo do Světového obchodního centra, Mohammadem Attou. Deutsche Bank prověřuje podezřelé toky peněz teroristů. pozorovatelé varují, že pokud vláda rychle nezakročí, mohou voliči v obavách o svou bezpečnost dát hlasy radikálním stranám tak jako v Hamburku, kde pravicový populisté získali 20 procešnt křesel na radnici.
V Británii se dnes rozhodovalo o formě účasti na tažení Spojených států proti terorismu. Premiér Tony Blair se ve své úřadovně v Downing Street radil jak s domácími politickými představiteli, tak s veliteli branných sil. Projednávaly se diplomatické, politické i vojenské kroky na základě nejnovějších informací ze Spojených států i odjinud. Mluvčí premiéra naznačil, že podle názoru britské vlády by afghánský režim Taliban mohl být svržen v rámci opatření proti teroristům. Ministr zahraničí Jack Straw před odletem na rozhovory do Íránu zdůraznil, že vůbec nejde o protiafghánské tažení Američanů, nýbž o akci koalice proti terorismu.