Ministři obrany zemí NATO rozhodnou, o kolik musí Aliance zhubnout

Severoatlantická aliance potřebuje odtučňovací kúru. Jak ji aplikovat, o tom by měli rozhodnout ministři obrany 28 členských zemí na své schůzce v centrále NATO v Bruselu. Sbor 13 tisíc pracovníků ve velitelských strukturách Aliance se má výrazně zredukovat. Ze 14 na 3 má také klesnout počet aliančních agentur, které hospodaří se stovkami milionů eur ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zeštíhlení Aliance se její členské země dohodly už na lisabonském summitu loni v listopadu. Jde především o zrušení zatím nespecifikovaného počtu velitelství na střední úrovni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématech jednání společné rady NATO-Rusko mluvil na Radiožurnálu Martin Povejšil, velvyslanec ČR při NATO

Není tajemstvím, že se redukce dotkne hlavně zemí takzvaného jižního křídla Aliance, tedy například Španělska, Portugalska, Itálie, nebo Řecka.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen předloží ministrům plán na seškrtání počtu velitelství a řídících center. Věří, že jej ministři přijmou.

Česka se osekávání nadbytečných aliančních struktur nedotkne. U nás je jediná součást velící struktury. Komunikační modul v Lipníku nad Bečvou a ten se má zachovat.

Šance pro Česko?

Poprvé od letní gruzínsko-ruské války před 3 lety se jednání společné rady NATO-Rusko zúčastní ruský ministr.

„Je to známka toho, že vztahy mezi Aliancí a Ruskem se postupně vrátily do normality,“ říká Martin Povejšil, velvyslanec ČR při NATO.

Dalšími tématy na schůzce ministrů obrany NATO bude totiž i protiraketová obrana a spolupráce s Ruskem v Afghánistánu. V operaci ISAF v Afghánistánu létají totiž ruské vrtulníky, které by se mohly v Česku opravovat.

Jde mimo o vrtulníkový fond, do kterého mohou Rusové dát náhradní díly pro helikoptéry řady Mi, které létají v Afghánistánu a které má používat i budoucí afghánská armáda. Pro nás skýtá tento fond určitou šanci.

„Z českého pohledu je fond zajímavý nejen tím, že je zde na pomoc afghánské armádě, na čemž má Česká republika samozřejmě zájem, ale také tím, že v oblasti provozování a oprav vrtulníků má Česká republika určité znalosti a určité kapacity, které by pochopitelně mohly být za určitých okolností do práce toho fondu zapojeny. Těmi schopnostmi mám na mysli naše výcvikové a opravárenské kapacity,“ dodává Povejšil.

Pavel Novák, Zdenka Turková, Jan Piroch, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme