Ministři spravdelnosti EU se shodli na potírání sexuálního zneužívání dětí

Evropská unie chce sladit postihy za sexuální vykořisťování dětí a mladistvých. Má k tomu sloužit směrnice o potírání sexuálního zneužívání dětí a boji s dětskou pornografií. Její klíčové části dnes na schůzce v Lucemburku schválili ministři spravedlnosti evropské sedmadvacítky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Z dnešního jednání vzešla dohoda, tzv. obecný přístup. Má existovat stejná charakteristika trestných činů, aby se všude v EU považovalo za stejné jednání, kdy se něco páchá na dětech nebo mladistvých. Aby se to třeba někde nepovažovalo jen za přestupek či dokonce společensky přípustné jednání.

Třeba aby se všude v EU pod pojmem verbování dětí k sexuálním praktikám rozumělo to samé, aby došlo k sjednocení pojmů v trestním právu. Směrnice má také harmonizovat tresty za tyto činy. Je také snaha zavést trestnost za jednání spáchané mimo EU, například s nezletilými prostitutkami v Thajsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák a Marek Ženíšek mluvili na Rádiu Česko o směrnici EU směrnice o potírání sexuálního zneužívání dětí .mp3

Tresty nebudou všude v EU stejné, ale velmi podobné, protože se mají stanovit hlavně ty minimální trestní sazby. Horní sazby budou neomezené. Cílem směrnice je také sjednotit přitěžující okolnosti, tzn. aby bylo třeba možné trestat nadřazené postavení dospělého, který spáchal takový čin, jako učitele, kněze či vychovatele.

Unie nebyla ve všech otázkách zcela jednotná. Objevily se výhrady, ale byly spíše formální. I Češi měli jednu výhradu, ale nakonec ji stáhli. Česká výhrada se týkala toho, že podle směrnice by dětské oběti měly být automaticky beztrestné, i když by svým chováním způsobily trestný čin. Například dětskou prostitutku by nešlo postihnout ani podle přestupkového zákona.

Čechům šlo o princip

„Pokud se prokáže, že oběť byla donucena k trestné činnosti, měla by jí být garantována beztrestnost. Nám vadí pouze ta procedura, že by mělo být zasahováno do správního práva. Šlo nám o princip i o to, že by se to mohlo stát precedentem,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra Marek Ženíšek.

Pochybnosti si stále zachovali Němci a Estonci, kteří trvali na svých připomínkách. Nestačilo jim to ale aby vytvořili blokační menšinu.

Zatím se Rada ministrů dohodla na společném postupu v otázce zásadních paragrafů ve směrnici. Teď má jasný směr, jak bude věc projednávat s poslanci evropského parlamentu, kde ji také musí schválit. Až bude i tam směrnice schválena celá, tak po dvou letech od jejího zveřejnění ve věstníku, by měly být zabudovány do zákoníků jednotlivých států.

Pavel Novák, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme