Ministři vnitra EU dnes o postupu při přijetí vězňů z Guantánama

Žádný stát Evropské unie nemůže přijmout vězně z Guantánama, aniž by o tom informoval ostatní členské země. Na tom se mají na schůzce v Lucemburku shodnout ministři vnitra sedmadvacítky. Některé státy už vyjádřily ochotu část vězňů z kontroverzní americké základny přijmout. Jedná se o Francii, Británii či Portugalsko. Česko podle ministra vnitra Martina Peciny žádné vězně z Guantánama nepřijme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky států Evropské unie | Foto: Pavel Bílek

Základem společného postupu je fakt, že rozhodnutí, zda některého z vězňů přijmout, je plně v kompetenci každého členského státu. Pokud se ale někdo rozhodne k přijetí, musí svým partnerům předat všechny dostupné informace.

Bývalí vězni totiž budou mít v Evropě právo volného pohybu z jednoho státu do druhého. Vyplývá to z interního dokumentu, který má Český rozhlas k dispozici. Podle diplomatických zdrojů se očekává, že ministři vnitra dnes tento společný postup schválí.

Český ministr vnitra Martina Pecina ještě před dnešní schůzkou uvedl, že ČR žádné vězně z Guantánama nepřijme. Stejný postoj měla i vláda Mirka Topolánka a podle Peciny na tom nic nezměnil ani nový kabinet v čele s Janem Fischerem. Ministr zdůraznil, že Česko nebude přijímat osoby, které by se těžko integrovaly do společnosti:

"Podstatné je, aby se člověk, který je z Guantánama přijat, nějakým způsobem integroval do společnosti. My nevíme o tom, že by tam byli lidé, kteří mají nějaký vztah k Česku, kteří třeba byli českými občany nebo tady mají příbuzné. O tom nemáme žádné informace. A proto se v tomto okamžiku nechceme aktivisticky hrnout do toho, že bychom říkali, že přijmeme někoho, o kom nic nevíme, a který neví nic o České republice. A myslím, že to je zřejmé."

Přečtěte si také:
EU je na prahu dohody o přijetí vězňů z americké základny Guantánamo
Barack Obama čelí kritice republikánů kvůli Guantánamu
Německo možná přijme deset Ujgurů vězněných na Guantánamu
EU je nejednotná v odpovědi na americkou výzvu k přijetí vězňů z Guantánama
Evropa požaduje informace o vězních z americké základny Guantánamo
Bývalý vězeň z Guantánama viní Američany z mučení
Americký soud komplikuje propuštění vězňů z Guantánama
Poslední soud na americké základně Guntánamo skončil
Europarlament: Unie by měla přijmout některé vězně z Guantánama
Vondra s europoslanci debatoval o možnosti přijmout vězně z Guantánama

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme