Ministři vnitra EU se radí o přípravách na rozšíření Schengenu

V Bruselu se dnes o rozšíření takzvaného schengenského prostoru, tedy o odbourávání kontrol na vzájemných hranicích. Nové členské země včetně naší by se měly dozvědět, kdy se budou moci napojit na společnou policejní počítačovou databázi, která je pro zrušení hraničních kontrol nezbytná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

státní hranice a přechod | Foto: Jan Rosenauer

Technické problémy s počítačovou databází hrozily rozšíření schengenského prostoru oddálit. Česko a další země, které do unie vstoupily v roce 2004, se měly podle původních plánů připojit na novou generaci počítačového systému zvanou SIS II.

Evropská komise ale loni oznámila, že s její přípravou jsou potíže a navrhla odklad rozšíření schengenského prostoru bez hranic. To se ovšem novým členským zemím nelíbilo. Zejména státy visegrádské čtyřky, které mají společné hranice s Německem a Rakouskem, hlasitě protestovaly.

Nakonec EU přistoupila na návrh Portugalska, aby se pro nové členské země připojily na stávající počítačový policejní systém. Zrušení kontrol na hranicích by se tak mělo pouze mírně odsunout na 1. leden roku 2008. Dnes se mají ministři vnitra dozvědět, jestli přípravy probíhají bez problémů. Podle diplomatických zdrojů zmíněný termín rozšíření schengenského prostoru nic neohrožuje.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme