Ministři vnitra EU se sejdou na mimořádném jednání kvůli reformě Schengenu

O případných změnách v schengenském systému a jeho přizpůsobení novým podmínkám budou dnes jednat ministři vnitra evropské sedmadvacítky na mimořádně svolané schůzce v Bruselu. Schůzku si vynutilo volání některých zemí, zejména Itálie a Francie, o změně pravidel pro obnovení hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Rada ministrů bude reagovat i na rozhodnutí Dánska. To chce do tří týdnů znovu zavést kontroly na hranicích jako ochranu před přílivem imigrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se systém volného překračování hranic zreformuje, mluvil na Rádiu Česko bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Krok Kodaně musí přezkoumat Evropská komise, coby strážkyně unijních smluv - tedy i té schengenské. Je třeba zjistit, jestli Dánsko je v situaci, kdy je možné jedině hraniční kontroly obnovit. Tedy je-li ohrožena jeho vnitřní bezpečnost nebo veřejný pořádek.

Ministři vnitra ale budou také mluvit o možném rozšíření těchto kritérií. Evropská komise minulý týden připustila, že by bylo možné rozšířit počet podmínek, za kterých by bylo možné hraniční kontroly obnovit. Komise nechá členské státy zvážit, jestli sáhnout k reformě schengenského systému. Podle komisařky pro vnitřní věci Malmströmové by to bylo možné jen za striktně stanovených podmínek a dočasně.

Francie s Itálií chtějí, aby se daly hraniční kontroly obnovit i tehdy, když se vnější hranice Unie dostanou pod extrémní tlak imigrantů. Chtějí tak reagovat na příliv přistěhovalců ze severu Afriky.

Pavel Novák, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme