Ministři vnitra G8 se budou radit, jak zamezit obchodu s drogami

Ministři vnitra zemí G8 budou dnes v Paříži hledat řešení nelegálního obchodu s drogami. K zasedání přizvali i kolegy z některých afrických a amerických států, jichž se tento problém týká nejvíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kokain | Foto: public domain, Psychonaught

Jedno z hlavních témat bude kokainová stezka přes Atlantik do Evropy. Ta pomalu ale jistě dohání USA jakožto největšího konzumenta latinskoamerického kokainu - ze 700 vyprodukovaných tun míří na starý kontinent až 300.

Na pořad dne by se podle ředitele ruské federální protidrogové služby Viktora Ivanova měl dostat i vývoz drog z Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Světě o druhé národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil

Podle Jindřicha Vobořila, národního protidrogového koordinátora, se problém latinskoamerického kokainu v Evropě nejvíce dotýká největších ekonomik, jako je Velká Británie, Německo či Francie.

„České republiky se to týká velice málo, protože my máme ten náš tradiční pervitin neboli metamfetamin, který je v něčem podobný těm účinkům,“ poznamenal Vobořil ve Světě o druhé.

Ministři vnitra skupiny G8 budou především projednávat, jak bojovat proti destabilizaci států, zasažených nelegálním obchodem s kokainem.

„Já osobně si myslím, že to, co nejvíc chybí a nejvíc je potřeba, je napření síly a peněz na oblast prevence, protože kde nebude poptávka, nebude ani nabídka,“ řekl Vobořil a přiznal, že jeho názor je hodně odlišný od toho, co prosazují velké státy.

„Zatím bohužel převládá názor, že nějakou vojensko-celní cestou se dá celá ta věc zamezit. To je třeba snaha Ruska. Ruská federace pokud vím tlačí na to, aby vznikla nějaká rezoluce v Bezpečnostní radě; myslím si, že budou chtít třeba v nějaké chvíli obsadit část afghánských hranic svojí armádou a podobně. Ale to je podle mého hra, která úplně se netýká drog a má další konsekvence,“ myslí si český protidrogový koordinátor.

Ondřej Černý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme