Ministři vnitra států V4 se sejdou v Praze kvůli terorismu i migrační krizi

Ministři vnitra států visegrádské čtyřky budou v Praze jednat o vnitřní bezpečnosti Evropské unie, migrační krizi i boji proti terorismu. Zástupci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se také sejdou s partnery ze Slovinska, Srbska a Makedonie. Chtějí s nimi projednat spolupráci při ochraně hranic v oblasti západního Balkánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Česká vláda včera souhlasila se vznikem evropské pohraniční a pobřežní stráže. Nepodporuje ale uzavření vnějších hranic schengenského prostoru.

„Na pozemní hranici se dá postavit vysoký plot nebo zeď, na druhou stranu mořskou hranici nikdy není možné uzavřít. V tom, myslím, mají všichni shodu. Vláda podpořila nejen vznik evropské pohraniční stráže, ale i daleko větší důraz na vracení těch, kteří jsou v Evropě ilegálně,“ řekl Českému rozhlasu tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři vnitra Visegrádské čtyřky proberou jak zvládnout migrační krizi. S jakým postojem jde na schůzku Česko, se ministra Chovance z ČSSD ptal Jiří Chum

„Máme několik málo měsíců, možná do konce jara, do začátku léta, aby začala fungovat ochrana evropské hranice. Pokud nezačne fungovat a nepodaří se omezit příliv uprchlíků, tak se bojím, že dojde na požadavky bavorských politiků na uzavření německé hranice,“ dodal.

„Nepřipouštím si ani na minutu, že bychom se dostali do fáze, že by se vracely národní hranice. To by byl konec nejen Schengenu, ale i Evropské unie, která je pro nás výhodná,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Podle něj je potřeba donutit Řeky, Italy i ostatní státy, aby své povinnosti začali brát vážně. Vláda ale prý řeší infrastrukturu na hranicích, aby Česká republika byla připravena i na nejhorší alternativu.

„V současné době jsme zanalyzovali rakouskou hranici, protože tudy by pravděpodobně přicházela migrační vlna. Teď řešíme zbytek, pozemky vhodné pro umístění mobilních zařízení,“ dodal Chovanec.

Na hermetické uzavření hranic ale podle něj není připraven žádný stát v Evropě.

Uzavření německých hranic?

Německá vláda, jejíž postoj bude v tomto ohledu zásadní, zatím stále o uzavření vnitřních hranic Schengenu oficiálně neuvažuje. Volání po opatřeních, která by rychle snížila počet přicházejících uprchlíků, se ozývá především z Bavorska.

„Možností je celá řada. Uvažuje se o tom, že by následovali příklad Rakouska, kdy by němečtí vojáci a policisté už v Chorvatsku a Slovinsku na hranicích uprchlíky kontrolovali a snažili se je poslat zase zpátky,“ nastínil David Binar ze serveru Neovlivní.cz.

Na summit V4 přijedou i zástupci Makedonie, Srbska a Chorvatska, které jsou všechny mimo Schengen. Jednat by měli o možnostech, jak by V4, potažmo EU, mohly státům pomoct při ochraně hranic a registraci uprchlíků.

Směrnice o střelných zbraních

Ministři V4 budou mluvit i o návrhu evropské směrnice o střelných zbraních. Jde v ní především o snahu sjednotit pravidla zakazující některé zbraně, které typicky patří do výzbroje armády, například automatické pušky.

Směrnice se také snaží určit pravidla pro označování zbraní tak, aby se daly lépe vyhledat napříč zeměmi, nebo pravidla po zacházení se znehodnocenými zbraněmi. Dá se čekat, že zástupci V4 se postaví spíš proti tomuto opatření.

Napříč českou politickou scénou vzbudil návrh spíš odpor a kritiku.

Například podle předsedy bezpečnostního výboru Romana Váni z ČSSD se málo zaměřuje na nelegální obchod se zbraněmi a boj proti terorismu. Příliš se naopak snaží omezovat práva legálních držitelů zbraní a potenciálně prý ohrožuje i výrobce.

Země V4 při loňských debatách o migraci uvnitř EU odmítaly kvóty. Česko delší dobu zastává názor, že ke zvládnutí migrační krize pomůže budování záchytných středisek v zemích, kudy do unie proudí nejvíce migrantů.

Na tomto kroku se představitelé osmadvacítky dohodli na loňském červnovém summitu v Bruselu, podle českého ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD je však zavádění hotspotů pomalé.

Ondřej Himmer, Anna Jadrná, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme