Ministři zahraničí EU jednají v Nyköpingu

Ministři zahraničí Evropské unie diskutují ve švédském Nyköpingu o další strategii ve vstupních rozhovorech. Švédsko považuje rozšíření unie za svou prioritu a chtělo by zrevidovat, čeho se za první čtyři měsíce dosáhlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská diplomacie zatím není spokojena, protože partneři v unii ji nepodpořili v některých klíčových otázkách. Jak z Nyköpingu hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Švědsko chtělo zásadně pokročit ve vstupním jednání a na červnovém summitu v Göteborgu stanovit pro nejlépe připravené země datum rozšíření. Hovořilo se o 1. lednu 2004. První čtyři měsíce švédského předsednictví ale ukázaly, že tento slib se jen stěží podaří naplnit, protože unie není jednotná v tom, zda je nutné na summitu vystoupit s konkrétním termínem rozšíření. Patnáctka chce podle diplomatů počkat na podzimní hodnotící zprávy Evropské komise. Největší pozornost proto v Nyköpingu vyvolává prohlášení švédské ministryně zahraničí Anny Lindthové, že její země chce do konce června ukončit jednání s kandidáty o volném pohybu osob.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme