Ministři zahraničí EU jednají v Nyköpingu

Ministři zahraničí Evropské unie diskutují ve švédském Nyköpingu o další strategii ve vstupních rozhovorech. Švédsko považuje rozšíření unie za svou prioritu a chtělo by zrevidovat, čeho se za první čtyři měsíce dosáhlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská diplomacie zatím není spokojena, protože partneři v unii ji nepodpořili v některých klíčových otázkách. Jak z Nyköpingu hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Švědsko chtělo zásadně pokročit ve vstupním jednání a na červnovém summitu v Göteborgu stanovit pro nejlépe připravené země datum rozšíření. Hovořilo se o 1. lednu 2004. První čtyři měsíce švédského předsednictví ale ukázaly, že tento slib se jen stěží podaří naplnit, protože unie není jednotná v tom, zda je nutné na summitu vystoupit s konkrétním termínem rozšíření. Patnáctka chce podle diplomatů počkat na podzimní hodnotící zprávy Evropské komise. Největší pozornost proto v Nyköpingu vyvolává prohlášení švédské ministryně zahraničí Anny Lindthové, že její země chce do konce června ukončit jednání s kandidáty o volném pohybu osob.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme