Ministři zahraničí EU jednají ve Stockholmu o postoji k Afghánistánu

Jedním z témat neformální schůzky ministrů zahraničí EU (tzv. Gymnich) ve Stockholmu je i otázka dalšího angažmá Unie při obnově Afghánistánu. Začátek jednání zasáhla zpráva o 90 obětech útoku letadel NATO na ukradené cisterny na severu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání ministrů financí EU ve Stockholmu | Foto: Pavel Novák

Podle francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera si Evropa uvědomuje složitou situaci v Afghánistánu a také to, že je třeba z ní vyjít vítězně.

"Není to zcela určitě vojenské vítězství, co hledáme. Potřebujeme ale dostatečně bezpečné prostředí pro projekty pomoci afghánské společnosti," řekl ministr Kouchner. "Počkejme na výsledky voleb a s novou vládou pak musíme rozhodnout o změně naší strategie v této zemi," dodal.

Kromě situace v Afghánistánu diskutují ministři také o větším zapojení Unie do blízkovýchodního mírového procesu a o postoji k Íránu a jeho jadernému programu.

Na zahraniční politiku půjde z unijní pokladny více peněz

Evropská unie v příštích letech nejspíš na zahraniční politiku v unijním rozpočtu vyčlení podstatně více finančních prostředků. Současný finanční plán, kdy má na diplomacii až do roku 2013 plynout téměř 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu korun), prý nestačí a oslabuje roli Unie v zahraničí, uvádí se v podkladech pro jednání ministrů zahraničí.

EU se dlouhou dobu soustřeďovala právě na vývoj na Balkánu, kde je několik zájemců o členství v Unii, a na vývoj na Blízkém východě. V poslední době se ovšem pozornost evropského společenství začíná zaměřovat stále více na problematický Pákistán či Afghánistán.

"Větší aktivita EU v zahraničí sice přináší i více rizik, ale s jasným stanovením priorit, které budou i dobře finančně pokryty, budeme v lepší pozici, abychom je zvládli," upozorňuje švédské předsednictví.

Poslední neformální schůzka ministrů zahraničí se konala ještě za českého předsednictví EU v Hluboké nad Vltavou.

Pavel Novák, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme