Ministři zahraničí EU se sejdou nad britským návrhem rozpočtu

V boji o to, jak bude Evropská unie nakládat do budoucna s penězi, se schyluje k další důležité fázi. Dnes v Bruselu na takzvaném konkláve zasednou ministři zahraničí pětadvacítky a připraví tak půdu pro summit, který bude o finanční perspektivě na roky 2007 až 2013 jednat příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Šéfové diplomacií členských zemí dnes zasednou nad vyjednávacím balíkem, který Londýn prezentoval v pondělí.

Předsednická země v něm nastínila následující vizi: rozpočtový výhled oproti lucemburské představě celkově zeštíhlíme, ubereme z peněz které se původně slibovaly nováčkům, ale zjednodušíme jim podmínky pro čerpání, a mírně ustoupíme ve věci britské slevy.

Reakce jsou zatím smíšené. V Bruselu v předvečer konkláve sílil názor, že návrh je špatný, ale mohl by se stát základem pro kompromis, který unii příští rozpočtový výhled zajistí. V dohodu věří Německo, Slovensko a také Česko.

K britskému návrhu unijního rozpočtu zatím mají největší výhrady Poláci. Londýn se ale snaží Varšavu přesvědčit, aby na kompromis přistoupila. Britský premiér Tony Blair kvůli tomu večer telefonicky mluvil se svým polským protějškem Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Polsko však ustoupit nehodlá a bude o bojovat o své peníze. Marcinkiewicz uvedl, že jeho země nemůže britský návrh považovat za východisko k jednáním o podobě evropského rozpočtu. Nepomohla ani ujištění Tonyho Blaira, že Británie prosadí jednodušší přístup k evropským fondům.

Podle polského premiéra Británie porušuje principy evropské solidarity. "Navrhovaný program úspor nejvíce postihne nové členské země, a to pro nás není přijatelné," řekl Kazimierz Marcinkiewicz.

Martin Dorazín, Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme