Ministři zahraničí Evropské unie budou jednat o podílu na misi OSN v Libanonu

O vyslání vojáků do Libanonu budou v Bruselu jednat ministři zahraničí Evropské unie. Měli by se dohodnout jak na mandátu mírových sil, tak i na přesných počtech vojáků, které jednotlivé země vyšlou. Pozorovatelé upozorňují, že čím déle vyslání mírových jednotek do Libanonu potrvá, tím se zvyšuje šance na obnovení konfliktu mezi libanonským hnutím Hizballáh a Izraelem. Libanonu navíc narůstají ztráty z přetrvávající letecké i námořní blokády Izraele. Zatím dosáhly už tří milionů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci jednotek UNIFIL v Libanonu | Foto: AFP

Libanonský premiér Fuád Siniura vyzval Izrael k okamžitému zrušení blokády. Naplnění celého kontingentu mezinárodních jednotek OSN se stále oddaluje a v Libanonu se odhaduje, že bude trvat do října. Podle dosavadních podmínek Izraele by do té doby trvala i blokáda.

Lodi se zbožím před bejrútským přístavem mají nyní čekací dobu 15 až 25 dnů. Náklady za zdržení, které jdou v přepočtu do milionů korun za jednu loď, musí nést libanonská vláda. Před přístavem jsou kontrolní body izraelských bojových plavidel, která lodi propouštějí až poté, co se prověří veškerý náklad a členové posádky.

Na dodržování příměří v Libanonu by v rámci mírové mise OSN mělo dohlížet celkem 15 tisíc vojáků. Evropa hodlá přispět osmi až devíti tisíci muži. Ministři zahraničí evropských zemí by dnes v Bruselu měli jednat o mandátu mírových sil, dohodnout by se měli i na přesných počtech vojáků, které jednotlivé státy do Libanonu vyšlou.

Generální tajemník OSN Kofi Annan, který se zúčastní bruselské schůzky, vyjádřil zklamání nad dosavadním postojem Evropy k účasti v misi UNIFIL v jižním Libanonu. K rychlému rozhodnutí vyzvala členské země Unie také izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová.

Francouzi posilují mírové síly v Libanonu

Francie oznámila, že do mírových sil OSN v Libanonu vyšle dalších šestnáct set vojáků. Francouzský kontingent v Libanonu tak bude dohromady s francouzskými příslušníky současné mise OSN v oblasti čítat dva tisíce mužů.

Dalších 150 francouzských vojáků už dorazilo do libanonského přístaviště ve Středozemním moři Rás Nákúra na hranici s Izraelem a přidalo se tak k 250 příslušníkům, kteří už na místě působí. Podle mluvčího mezinárodních jednotek Alexandra Ivanka bude celkem dva tisíce francouzských vojáků nasazeno velmi brzy. Přesný termín dojednají vlády obou zemí.

Většina Libanonců přijímá zprávy o příchodu francouzských jednotek s velkým uspokojením. "My Libanonci, nebo spíše my křesťané, se cítíme být pod ochranou Francie. Je to ještě z doby, kdy tu měla mandát Společnosti národů. Pro mě znamená příchod francouzských vojáků jistotu, že zájmy libanonských křesťanů budou ochráněny," řekl Českému rozhlasu maronitský křesťan z Bejrútu.

Kromě Francie zatím největší počet mužů přislíbila Itálie. Na misi se bude zřejmě podílet dvěmi až třemi tisíci vojáků. Zapojení do mise zvažují Španělsko, Řecko, Finsko, Litva, Švédsko a Polsko. S příslibem své účasti zatím vyčkává také Česká republika.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme