Ministři zahraničí Evropské unie vyzvali Spojené státy, aby s útokem na Sýrii počkaly

Ministři zahraničí Evropské unie vyzvali Spojené státy, aby útok na Sýrii odložily do zveřejnění zprávy inspektorů OSN, kteří tamní chemický útok vyšetřují. Jednání v litevském Vilniusu se zúčastnil i americký ministr zahraničí John Kerry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym na setkání v litevském Vilniusu | Zdroj: Reuters

Předpokládá se, že závěrečná zpráva o použití chemických zbraní v Sýrii by měla být hotová do konce příštího týdne. Všechny informace prý ale už teď ukazují, že za útokem stojí režim syrského prezidenta Bašára Asada. Řekla to šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová:

„Použití chemických zbraní znamená porušení mezinárodního práva. Zatím všechny informace dokazují, že za útokem stál syrský režim. Je jediný v zemi, kdo vlastní chemický arzenál v takovém množství, aby ho mohl masově použít.“

Mezinárodní komunita podle Ashtonové nemůže zůstat nečinná. Jasná a silná odpověď je prý teď zásadní, aby bylo dokázáno, že takové zločiny jsou nepřijatelné.

„Evropská unie ale zároveň uznává, že syrská situace se musí řešit pomocí Organizace spojených národů. Doufáme, že její zpráva bude zveřejněna co nejdříve a vítáme prohlášení prezidenta Hollanda, aby se s jakýmkoli útokem na tuto zprávu počkalo,“ uvedla šéfka unijní diplomacie.

O schválení intervence v Sýrii požádal prezident Barack Obama americký Kongres. Ten by o ní měl hlasovat začátkem týdne. V případě, že odvetný úder zákonodarci ve washingtonském Kapitolu schválí, je Spojené státy připravena podpořit například i Francie.

Pavlína Nečásková, Matěj Skalický, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme