Ministři zahraničí G8 ostře odsoudili počínání Severní Koreje. Ohledně Sýrie se neshodli

Ministři zahraničí skupiny G8 nejsilnějším možným způsobem odsoudili severokorejské snahy získat jadernou zbraň i její raketový program. Během schůzky v Londýně naopak nedokázali překonat zásadní názorové rozdíly ohledně konfliktu v Sýrii. Tvrdší postup i nadále blokují Rusko a Čína. Kromě toho ministři vyzvali k ukončení sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí William Hague a ministr zahraničí USA John Kerry na schůzce G8 v Londýně | Zdroj: Reuters

Oficiální komuniké ostře odsuzuje současnou agresivní rétoriku severokorejského režimu, která prý poslouží jedině ještě větší izolaci Pchjongjangu. Ministři zahraničí vyzvali Severní Koreu, aby se vyvarovala dalších provokací.

Nový šéf americké diplomacie John Kerry zdůraznil, že ohledně Severní Koreje mezi postojem USA a Ruska v současné době neexistují rozpory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání skupiny G8 sledoval také zpravodaj ČRo ve Spojeném královtsví Jiří Hošek

Londýnské schůzky s představiteli syrské opozice naopak k zásadním závěrům nevedly. G8 se alespoň shodla na nutnosti další humanitární pomoci strádajícím syrským civilistům. Konkrétní závazky finančního rázu dnes v Londýně ovšem nezazněly.

Jedním z aktuálních problémů v této věci jsou také informace, které potvrzují, že část rebelů bojujících proti režimu Bašára Asada má velmi těsné vazby na Al-Káidu. V tomto světle proto nemusí být úplně překvapivé, že státy váhají s další pomocí povstalcům, zejména co se dodávek zbraní týče.

„Sýrie představuje mnohem komplexnější problém než situace v Libyi. Nejde jen o rozpory v Radě bezpečnost OSN, ale také o hrozbu, že konflikt vyvolá nestabilitu v dalších zemích regionu,“ uvedl po setkání hostitel akce, britský ministr zahraničí William Hague.

Hague zároveň přiznal, že svět ve své odpovědnosti za dva roky syrského konfliktu jednoznačně selhal.

Jakmile skončí cvičení jihokorejské a americké armády, zmírní se i napětí v Koreji, říká expert na Asii

Číst článek

Jiří Hošek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme