Ministři zahraničí Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu v Baku jednají o Náhorním Karabachu

Konflikt kolem Náhorního Karabachu je hlavním tématem schůzky ministrů zahraničí Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu v Baku. Šéfové diplomacií se pokoušejí obnovit jednání o mírovém řešení problému arménské enklávy v Ázerbájdžánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baku - staré město | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se už v předvečer setkal s prezidentem Ázerbájdžánu Ilchamem Alijevem, který ruského hosta ujistil, že Baku a Moskva zůstávají strategickými partnery.

Hlavním ruským spojencem v Zakavkazsku je přitom Arménie, kterou Moskva vojensky, ekonomicky i politicky podporuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání šéfů diplomacií několika zemí v Baku o Náhorním Karabachu informoval Martin Dorazín

Důkazem může být i to, že si premiér Dmitrij Medvěděv za začátek své cesty zvolil arménský Jerevan a až zítra se vydá do ázerbájdžánského Baku.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 tisíc mrtvých, statisíce lidí uprchly.

Jednání od uzavření příměří v roce 1994 až dosud k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Přestože v Náhorním Karabachu platí příměří, o přestřelky tam i dnes nouze není, a to i za použití těžkých zbraní. Obě strany se přitom z porušení příměří navzájem obviňují.

Náhorní Karabach | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme