Ministři zahraničí unie jednají, jak postupovat proti ptačí chřipce

Kvůli ptačí chřipce se do Lucemburku mimořádně sjeli ministři zahraničí evropské pětadvacítky. Jejich schůzka se odehrává bezprostředně poté, co se potvrdilo, že tato choroba se už dostala na území Evropské unie. První případ nemoci se objevil na řeckém ostrůvku Inuses. Teď se zkoumá, jestli původcem nákazy u uhynulých krocanů je člověku nebezpečný virus H5N1. Nový případ nemoci se objevil v Rumunsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburk

Lucemburk | Foto: europa.eu.int

Šéfové diplomacií probírají v těchto chvílích momentální situaci a radí se o možných společných krocích. Expertní komise už minulý týden rozhodla o zákazu dovozu živé drůbeže i veškerých drůbežích produktů z Turecka a Rumunska. To samé se zřejmě stane v krátké době pro Řecku.

Nyní odborníci čekají na výsledky testů právě z aténské laboratoře. Mapují také situaci v Chorvatsku. Tam veterinární ústav vyšetřuje deset mrtvých špačků, které našli lidé nedaleko Záhřebu.

Evropská komise chce po členských zemích, aby vytipovaly oblasti hnízdění a odpočinku stěhovavých ptáků a zabránili jejich kontaktů s domácí drůbeží. Experti mají za to, že nebezpečí zmutování ptačího viru s virem lidské chřipky v Evropě zatím nehrozí. Pokud ovšem budou úřady schopny izolovat všechna případná ohniska.

Nový případ ptačí chřipky se objevil v Rumunsku. Onemocnění potvrdily testy u ptáků v oblasti Dunajské delty, kde byla ptačí chřipka poprvé zaznamenána už minulý týden. Nyní se provádí zkoušky, které mají potvrdit či vyvrátit podezření, jestli jde o smrtící variantu viru pod označením H5N1.

Strach i obavy o budoucnost se šíří vesnicemi v Dunajské deltě i v bezprostřední blízkosti hranice s Ukrajinou. Přítomnost ptačí chřipky byla nově zaznamenána u jedné z labutí v obci C.A.Rosetti. Virus se objevil i ve vsi Maliuc a opět i ve vesnici Ceamurlia de Jos.

V těchto dvou obcích už bylo kvůli možnému šíření choroby vybito všech jedenadvacet tisíc kusů domácího ptactva, jehož chov patří vedle rybolovu k hlavním zdrojům obživy místních obyvatel. Lidé dostávají za jeden kus zabité drůbeže 200 tisíc starých lei, což je v přepočtu asi 6,5 Eura, těžko si ale za ně něco koupí.

Vesnice jsou roztroušené mezi rameny Dunajské delty, přístupné jsou proto často jen po vodě. Ta v zimě, která se blíží, zamrzá a obce zůstávají prakticky odříznuty od světa.

Problémem ptačí chřipky se už ve čtvrtek v Oděse budou zabývat představitelé Rumunska, Ukrajiny a Moldavska, kteří budou hledat společnou strategii dalšího postupu vůči šíření nákazy.

Robert Mikoláš, Pavla Kvapilová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme