Ministři zahraničí V4, Lucemburska a Lotyšska se v názoru na kvóty pro migranty neshodli

Rozdíly v názorech na povinné kvóty pro uprchlíky přetrvávají. Vyplynulo to z jednání ministrů zahraničí zemí visegrádské skupiny se šéfy diplomacie Lucemburska a Lotyšska. Ke společné schůzce je pozval do Prahy český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn (vlevo) a jeho český protějšek Lubomír Zaorálek na schůzce šéfů diplomacie V4, Lucemburska a Lotyšska v Praze

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn (vlevo) a jeho český protějšek Lubomír Zaorálek na schůzce šéfů diplomacie V4, Lucemburska a Lotyšska v Praze | Zdroj: ČTK

Společné jednání mělo podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka zvýšit šance na dohodu unijních ministrů vnitra, kteří budou v úterý řešit právě otázky migrační krize.

„Všichni, kteří jsme se sešli, jsme naprosto oddáni myšlence dosáhnout jednotného postoje. Protože jsme si vědomi toho, že Evropa potřebuje společnou akci, kterou by se urychlilo řešení situace, která je stále velmi tíživá,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pohledu na povinné kvóty pro uprchlíky se ministři zahraničí zemí V4, Lucemburska a Lotyšska neshodli. Více Jana Čermáková

Česko a další země V4, tedy Slovensko, Polsko a Maďarsko, plán Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120 tisíců žadatelů o azyl dlouhodobě odmítají.

Lucembursko chce za svého současného předsednictví osmadvacítky dovést unii ke shodě ohledně řešení problémů s umisťováním žadatelů o azyl.

Po jednání s kolegy z visegrádské čtyřky to řekl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Klíčové podle něj bude právě úterní zasedání unijních ministrů vnitra.

„Všichni víme, že je nutné najít celoevropské řešení. Jednotlivé země samozřejmě můžou mít různé názory, osobně ale můžu slíbit, že uděláme vše pro to, aby rozhovory přinesly výsledek a společnou shodu. Podle mě to není nemožný cíl,“ myslí si.

Česko dál odmítá povinné přerozdělování běženců, potvrdil Tomáš Prouza

Číst článek

Podle nové analýzy českého ministerstva vnitra by povinné kvóty mohly dokonce porušovat Listinu základních práv a svobod. Připomínky poslalo ministerstvo lucemburské straně.

Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomášem Prouzy je třeba dát šanci těm, kteří prchají před válkou a vražděním.

„České stanovisko zůstává stejné. Platí, že tisícovky jsme schopni zvládnout bez problémů. Potřebujeme rychle dát šanci těm, kteří utíkají před válkou a vražděním, zároveň ale také potřebujeme dokázat rychle vrátit ty, kteří azyl nezískají, a tady zatím Evropa hodně selhávala,“ upozorňuje.

Ve středu se sejde v Bruselu k uprchlické krizi mimořádný summit Evropské unie.

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme