Ministři zahraničí zemí EU zahájí jednání o nové unijní smlouvě

Text budoucí reformní smlouvy Evropské unie dnes začnou v Bruselu projednávat členské země. Stranou jednání ministrů zahraničí začne i takzvaná mezivládní konference, která má text připravit. Očekávají se tvrdé diskuze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

Mandát pro jednání o budoucí smlouvě je jednoznačný, říkají bruselští diplomaté o dokumentu, který se dohodl na červnovém summitu Unie a stanovil základní mantinely, kterými se má takzvaná reformní smlouva řídit. Myslí tím především problematický bod o systému hlasování, kvůli kterému Polsko hrozilo summit zcela zablokovat.

Český ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra dal ale v tisku opakovaně najevo, že mohou nastat problémy, protože se každá země bude snažit dosáhnout maxima.

Portugalsko se jako předsednická země snaží, aby se jednalo čistě na expertní úrovni, pokud možno rychle a hladce, aby nová smlouva mohla být uzavřená už na říjnovém summitu v Lisabonu. Pak by měly mít členské země dostatek času na její ratifikaci, aby mohla podle původního plánu vstoupit v platnost před volbami do Evropského parlamentu v roce 2009.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme