Ministři zahraničí zemí NATO budou jednat o Afghánistánu a vztazích k Rusku

Jak dál v bezpečnostní operaci ISAF v Afghánistánu, vztahy s Ruskem, ale také možná americký protiraketový štít v Evropě. Také to budou témata jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu. Poprvé se jich účastní i nová první dáma americké diplomacie. Condoleezu Riceovou vystřídá Hillary Clintonová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO

NATO | Foto: NATO

Účastníci by mohli ale také rozhodnout o obnovení nejen neformálních kontaktů Aliance s Moskvou. NATO je zmrazilo po srpnovém gruzínsko- ruském konfliktu o Jižní Osetii.

Spojeným státům, ale i řadě dalších zemí jde o obnovení plné spolupráce s Moskvou. NATO potřebuje s Ruskem spolupracovat hlavně při potírání teroristických skupin v Afghánistánu a v boji proti světovému terorismu vůbec. Na neformální úrovni se už generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer sešel jak s ruským velvyslancem, tak s vicepremiérem Ivanovem. Ministerská schůzka by mohla otevřít cestu k obnovení i formálních kontaktů, například zasedání společné rady NATO-Rusko.

Mluvčí generálního tajemníka James Appathurai ale připomněl, že obnovení formálních vztahů nebude v žádném případě znamenat zlehčení odmítavého aliančního stanoviska k srpnovým událostem v Gruzii ani změnu postoje k možné výstavbě dalších základen na ruském území.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme