Ministři zemí NATO se scházejí v Bratislavě

V Bratislavě se neformálně scházejí ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance. Projednají především další osud mise v Afghánistánu a novou strategii protiraketové obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen je v Bratislavě od včerejška a dnes bude oficiálně jednat se slovenským premiérem. Jestliže platí předpovědi analytiků, že tématem číslo jedna jsou další peníze pro misi v Afghánistánu, tak Rasmussen nebude diskutovat právě s ideálním partnerem.

Slovensko totiž snížilo rozpočet pro armádu o dvacet procent. Zahraničních misí se škrtání sice netýká, žádné extra peníze už ale slovenská armáda nemá a podle místních komentátorů ani nedá.

Třicet sedm ministrů obrany jak ze zemí NATO, tak ze států, které poslaly vojáky do Afghánistánu, zahájí své setkání neformální pracovní večeří. Do té doby žádný zásadní program nemají.

Velké demonstrace se nečekají

Policie v Bratislavě se nemusí obávat velkých demonstrací, které obvykle vrcholné mezinárodní schůzky doprovázejí. Svoje protesty ohlásila pouze málo vlivná Komunistická strana, okrajový Socialistický svaz mládeže a několik neznámých pacifistických sdružení.

Obyvatele města straší spíše dopravní uzávěry, které v poměrně malém centru a na příjezdových cestách z letiště ochromí dopravu. Summit NATO se odehraje na pravém břehu Dunaje v budově Incheby a tato oblast je pro nezvané hosty už od rána hermeticky uzavřená.

Igor Maňour, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme