Minisummit v Bruselu skončil bez konkrétního výsledku. Merkelová prý zaznamenala ‚mnoho dobré vůle‘

Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky. Při odchodu z jednání více než poloviny států EU to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Kde takové řešení nebude možné, je podle ní na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaných států.

Brusel (Aktualizováno: 20:10 24. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a španělský premiér Pedro Sánchez na minisummitu k migraci, který byl svolán do Bruselu. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Podle Merkelové není možné nechat země, kam migranti v největších počtech přijíždějí, aby se se situací vyrovnávaly samostatně. Migranti si však také nesmějí vybírat, v jaké evropské zemi chtějí o azyl žádat, upozornila.

Macron: Sobecké země, které těží z EU a zároveň odmítají azylanty, zaslouží trest

Číst článek

Mnoho dobré vůle

Několikahodinová schůzka se podle německé kancléřky zabývala třemi hlavními okruhy témat - spoluprací se třetími zeměmi při zvládání migračních toků, snahou posílit ochranu vnější hranice bloku a také způsobem, jak země uvnitř unie mohou zastavit přesuny migrantů mezi nimi.

Na jednání, kterého se mimo jiné neúčastnil žádný zástupce zemí visegrádské skupiny, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska, prý kancléřka zaznamenala „mnoho dobré vůle“, ale také přetrvávající rozpory v přístupu.

„Je mnoho věcí, které máme společné. Všichni souhlasí, že je třeba společné řešení společné výzvy, tedy, jak zvládat migrační toky,“ řekl při odchodu španělský premiér Pedro Sánchez. Konkrétní závěry podle něj nedělní setkání nepřineslo.

Maltský premiér Joseph Muscat po setkání novinářům řekl, že na velmi otevřeném jednání zaznamenal ochotu k „jistým operačním změnám“.

Kvóty na ekonomické migranty

Nový italský ministerský předseda Giuseppe Conte v Bruselu svým kolegům nabídl desetibodový plán, v němž Italové kromě jiného navrhují, aby si každá členská země EU stanovila kvóty na počet ekonomických migrantů, jinak by jí hrozil finanční postih.

Francie kritizuje Visegrád kvůli bojkotu summitu o migraci. ‚Prostě se neúčastníme,‘ reaguje Babiš

Číst článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron ještě před minisummitem nynější krizi označil za politickou. Evropa podle něj musí zůstat věrná svým hodnotám individuálních lidských práv a právě na nich založit řešení.

Migrační téma nabývá v unii a v členských zemích opět na důležitosti přesto, že podle statistik přichází nyní do Evropy migrantů výrazně méně než v letech 2014 či 2015, kdy krize vrcholila.

‚Tihle nešťastníci nikoho neposlouchají.‘ Itálie odmítá další lodě s migranty zachráněnými z moře

Číst článek

V nové politické atmosféře rok před volbami do europarlamentu se už ozývají hlasy, podle kterých by krach pokusů o dohodu na unijní úrovni mohl ohrozit celý evropský projekt.

Prezident Macron v neděli uvedl, že je třeba najít způsob, jak omezit pohyby migrantů mezi zeměmi EU, ale i jejich příchody do unie. „Ke snížení této zátěže potřebujeme lepší organizaci,“ poznamenal s tím, že krizi nyní představují právě následné přesuny migrantů mezi zeměmi bloku.

Řádný červnový summit EU bude Brusel hostit ve čtvrtek a migrace bude jedním z klíčových témat. Summit jako obvykle svolává předseda Evropské rady Donald Tusk, který také v těchto dnech objíždí hlavní města EU v sérii přípravných jednání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme