Nepokoje po smrti George Floyda neutichají. Zákaz vycházení už vyhlásilo 25 měst v 16 státech USA

Kvůli trvajícím nepokojům vyvolaným násilnou smrtí Afroameričana George Floyda byl vyhlášen noční zákaz vycházení již ve 25 městech v 16 amerických státech, uvedl v neděli server televize CNN. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Násilí některých protestů v neděli odsoudil demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden.

Video Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtá noc nepokojů v americkém městě Memphis (30. května 2020)

Čtvrtá noc nepokojů v americkém městě Memphis (30. května 2020) | Foto: Joe Rondone via Imagn Content Services, LLC/USA TODAY NETWORK | Zdroj: Reuters

Newyorský starosta Bill de Blasio odsoudil incident, při němž dva vozy newyorské policie vjely do davu. Média si všímají útoků na novináře, kteří nepokoje pokrývají, a to ze strany policie i demonstrantů.

‚Největší policejní operace v historii státu.‘ Guvernér Minnesoty nařídil plnou mobilizaci národní gardy

Číst článek

Zákaz vycházení byl vyhlášen mimo jiné ve městech Los Angeles, Filadelfie, Atlanta, Denver či Seattle. V Minneapolisu, kde protesty začaly, platilo toto opatření již předchozí noc, protestující ho ale nedodržovali.

Ve více než desítce států byla mimořádně aktivována národní garda, která je jednou z rezervních složek amerických ozbrojených sil.

Pentagon je připraven nasadit vojenskou policii. Nasazením armády v sobotu pohrozil prezident Donald Trump, podle nějž musí státy a města tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím.

Policie vjela do davu

V centru Indianapolisu byli během sobotních protestů postřeleni nejméně tři lidé a jeden člověk zemřel, informoval šéf tamní policie Randal Taylor. Policie věc vyšetřuje a nabádá občany, aby se oblasti vyhnuli, dodal. Není jasné, zda střelba souvisí s protesty. Podle twitteru místní policie nestříleli muži zákona.

Kritiku vyvolal incident, při němž do demonstrantů najely dva vozy newyorské policie. Dav se jednomu z aut pokusil zahradit cestu zábranou a lidé na něj házeli předměty. „Přál bych si, aby to policisté byli neudělali,“ řekl k tomu newyorský starosta a dodal, že k videu chybí kontext. „Znepokojující“ situaci ale podle něj vyvolali protestující lidé, kteří vozu zatarasili cestu.

Násilí proti novinářům

CNN a další média si všímají násilí namířeného proti novinářům, kteří události pokrývají. Někteří z nich byli též zatčeni. V Denveru byl například tým televize KMGH TV zasažen gumovými projektily a slzným plynem.

Přátelé mu říkali ‚Něžný obr‘. Kdo byl George Floyd, kvůli kterému se demonstruje v desítkách měst?

Číst článek

Ve Phoenixu obtěžoval reportérku Brianu Whitneyovou jeden z protestujících během živého vstupu. Agentura Reuters v neděli informovala, že v sobotu večer byli v Minneapolisu raněni gumovými projektily dva členové jejího televizního štábu.

Útoky na novináře odsoudil generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres. „Útok na novináře se rovná útoku na společnost,“ napsal na twitteru v sobotu. „Žádná společnost nemůže fungovat bez svobody tisku, žádná společnost nemůže být spravedlivá bez novinářů, kteří zkoumají přečiny a říkají mocným pravdu,“ dodal.

Bidenova reakce

„Demonstrovat proti takové (policejní) brutalitě je právo a nutnost. Je to svrchovaně americká reakce,“ reagoval na protesty demokratický kandidát do Bílého domu Biden v komuniké. „Americkou reakcí ale není zakládání požárů ve městech ani bezdůvodná destrukce. Není jí ani násilí, které ohrožuje životy,“ dodal.

Nemůžu dýchat, volali lidé před Bílým domem. Protesty kvůli smrti George Floyda zachvátily USA

Číst článek

Vlnu protestů v desítkách měst, které trvají již pátým dnem, vyvolala násilná pondělní smrt George Floyda, jemuž v Minneapolisu ve státě Minnesota více než osm minut klečel na krku bělošský policista.

Jedno z hesel, které se během nich často objevuje, zní „Nemůžu dýchat“, tedy jedna z posledních slov zesnulého muže.

Podle trestního oznámení policista Floydovi klečel na krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval. Předtím černoch prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat.

Policejní auto v plamenech - protesty 30. května v New Yorku proti smrti Afroameričana George Floyda | Foto: Jeenah Moon | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme