Stovky zadržených po úterním incidentu. V Bělorusku se hromadně zatýká po smrti důstojníka KGB

Běloruská tajná služba KGB zadržela už stovky lidí po úterním incidentu. KGB při zátahu v jednom bytě v Minsku zastřelila třicátníka, který kladl odpor a který zastřelil i jednoho z agentů KGB. Oznámil to v pátek prezident Alexandr Lukašenko. Ten vzápětí slíbil odvetu. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna podle agentury Associated Press odhadla počet zatčených na stovku. Hrozit jim může až 12 let za mřížemi.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukašenko hovořil o podrobnostech z hlášení incidentu | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

„Už několik stovek lidí sedí (ve vazební věznici). Všichni vypovídají. Pár exemplářů jste už viděli a bude jich na obrazovkách televizí ještě víc. Ukážeme, kdo je kdo,“ řekl Lukašenko podle státní agentury Belta.

„Jestli si ti darebáci myslí, že je v zahraničí nedostaneme, tak to se pletou. Neodpustíme jim smrt našeho chlapce!“ vzkázal šéf státu na adresu opozičních předáků, kteří byli už dříve donuceni k odchodu do exilu v zahraničí.

Podrobnosti incidentu

Porada u hlavy státu začala minutou ticha k uctění památky zabitého pracovníka KGB Dmitrije Fedosjuka, který měl v pátek pohřeb. Lukašenko hovořil o podrobnostech z hlášení incidentu.

„Dima (zdrobnělina jména Dmitrij - pozn. ČTK) při vstupu do bytu předstihl ostatní a fakticky je kryl. Chlapci, jakmile spatřili člověka se zbraní, varovali, ať odhodí zbraň na podlahu. Místo toho ten darebák vystřelil na Dmitrije a trefil ho přímo do srdce. Dmitrij ještě při pádu stačil dvakrát vystřelit na svého vraha, potřetí už vystřelit nedokázal,“ vylíčil Lukašenko.

Běloruské potácení kolem nové ústavy: Lukašenko lavíruje mezi touhou po moci a diktátem Moskvy

Číst článek

Prezident ví o kritice v médiích, že příslušníci silových složek neměli při zásahu neprůstřelné vesty, ale agenti podle něj nechtěli vyvolat znepokojení u občanů, kteří špatně reagují na pohled na zásahový tým v plné zbroji. „Co na to říci? Je těžké je za to odsuzovat. Prostě chlapci se nechtěli při obraně lidí zbytečně předvádět,“ dodal.

Z bytu podle Lukašenka nejprve dvakrát - jednou muž a jednou žena - volali na policii o pomoc. Vyslaný tým pak vyrazil dveře a vstoupil dovnitř, „aby poskytl pomoc darebákům, kteří volali o pomoc“, ale ti si ve skutečnosti chystali zbraně a vše natáčeli na video, které v přímém přenosu vysílali do Polska a do Ameriky.

Ukázalo se, že nešlo o běžné účastníky protestního hnutí, ale o „opravdové účastníky povstání“, řekl prezident. Incident byl podle něj dlouho a pečlivě připravovanou provokací.

„Nejsme natolik hloupí, abychom dělali čistky na všech frontách, i když i to umíme. Mohli by utrpět nevinní lidé, kteří s tím vším nemají nic společného. Proto upřesňuji, že různé lidi a organizace budeme zpracovávat bodově, cíleně a přiměřeně za pomoci zvláštních služeb a jednotek ministerstva vnitra. Jsme dost chytří, abychom se přesně vypořádali s každým darebákem,“ prohlásil šéf státu.

Smrt Andreje Zelcera

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu. Incident natáčela Zelcerova manželka, která byla vzápětí zatčena a obviněna ze spoluúčasti na vraždě příslušníka KGB.

Slovenští šéfredaktoři i asociace médií se zastali stíhaných novinářů. Situaci přirovnávají k Bělorusku

Číst článek

Opoziční aktivista Pavel Latuško agentuře Associated Press řekl, že za Lukašenka není poctivé vyšetření incidentu možné. „Za teroristu byl prohlášen nejen Andrej Zelcer, klidný a soucitný muž, ale vůbec všichni, kdo nesouhlasí s Lukašenkovým režimem,“ řekl Latuško z varšavského exilu.

Běloruské úřady od středy blokují přístup na server populárního ruského deníku Komsomolskaja pravda, který má v Bělorusku na 20 tisíc čtenářů denně. Úřady tento krok nevysvětlily, ale podle Associated Press nejspíše souvisí s tím, že se v listě objevil komentář přítele zastřeleného programátora, který jej vykreslil v pozitivním světle.

Mluvčí Kremlu Dmitrj Peskov v pátek prohlásil, že ruské úřady „kategoricky nesouhlasí“ se zablokováním webu ruského deníku a chápou tento krok úřadů jako porušení principů svobody tisku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme