‚Bezprecedentní akt státního terorismu.‘ Politici reagují na nucené přistání letadla v Minsku

Běloruské úřady přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a kritika vlády prezidenta Alexandra Lukašenka. Šestadvacetiletý novinář Raman Pratasevič byl zadržen na minském letišti a je vyslýchán. Evropští politici žádají po Bělorusku okamžité vysvětlení. Litevský prezident akci označil za hrozbu mezinárodní civilní letecké dopravě.

Minsk (Aktualizováno: 21:23 23. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vyzývám spojence z NATO a EU, aby okamžitě reagovali na hrozbu, které běloruský režim vystavil mezinárodní civilní leteckou dopravu. Mezinárodní společenství musí podniknout okamžité kroky, aby se toto neopakovalo,“ uvedl litevský prezident Gitanas Nauséda v prohlášení. O záležitosti chce mluvit na summitu EU příští týden v Bruselu.

Podle poradkyně litevského prezidenta Asty Skaisgirytéové bylo na palubě letadla v době incidentu asi 170 lidí z 12 zemí, včetně 94 Litevců. Zprávy o výskytu výbušnin v letounu odkloněném z Vilniusu do Minsku byly podle poradkyně falešné. Běloruská rozvědka věděla, kdo se na palubě letadla nachází, a akci pravděpodobně předem naplánovala, uvedla dále Skaisgirytéová.

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která žije v exilu v Litvě, potvrdila jméno zadrženého s tím, že mu v Bělorusku hrozí „trest smrti“. „Raman Pratasevič je běloruský novinář, fotograf, blogger a aktivista, Pracoval jako fotograf pro velká běloruská média, byl zapojen do žurnalistického programu Václava Havla,“ napsala Cichanouská. Vyzvala také k uvalení sankcí na Bělorusko, které by mohly zahrnovat i vyřazení země z Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Na nedělní krok z běloruské strany reagovali také nejvyšší představitelé Evropské unie. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli požaduje okamžité vysvětlení.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová považuje za nepřijatelné přinucené přistání letadla společnosti Raynair v Minsku.

„Všem cestujícím musí být okamžitě umožněno pokračování v cestě do Vilniusu a musí jim být zaručena bezpečnost. Jakékoli porušení pravidel mezinárodní letecké dopravy musí přinést následky,“ napsala v neděli odpoledne Von der Leyenová

Severoatlantická aliance uvedla, že nucené přistání letu Ryanairu v Minsku je „vážný a nebezpečný incident“, který si žádá mezinárodní vyšetření. „Nepřijatelnou“ běloruskou akci odsoudila Paříž a Berlín požádal Bělorusko o okamžité vysvětlení.

Proti postupu z Minsku se ohradil polský premiér Mateusz Morawiecki. Na nadcházejícím sumitu EU bude požadovat sankce vůči Bělorusku. Čin Běloruska označil za bezprecedentní státní terorismus a vyzval EU, aby projednala sankce vůči Minsku. Nepřijatelnou běloruskou akci odsoudila Paříž a Berlín požádal Bělorusko o okamžité vysvětlení. K nesouhlasným reakcím se přidal nizozemský premiér Mark Rutte. 

Předvolání velvyslance

Jako neakceptovatelné zneužití mezinárodního leteckého práva k sledování opozičníků označil běloruskou akci český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Důrazně vyzýváme k vyšetření případu a k okamžitému propuštění Ramana Protaseviče a všech pasažérů letu Ryanair do Vilniusu.“

Později Kulhánek napsal, že v pondělí bude na ministerstvo předvolán běloruský velvyslanec. „Bude mu sdělen ostrý protest s naprosto neakceptovatelným postupem ve věci přerušení civilního letu z Athén do Vilniusu v běloruském vzdušeném prostoru.“

Premiér Andrej Babiš na twitterovém účtu vyjádřil souhlas s postojem předsedkyně Evropské komise von der Leyenové. „Akt Běloruska byl absolutně nepřijatelný,“ napsal.

Své stanovisko k přerušenému letu vydala i Mezinárodní organizace pro civilní letectví, která je přidružená k OSN. „ICAO je silně znepokojeno zjevně nuceným přistáním letu společnosti Ryanair a jeho cestujících, což by mohlo být v rozporu s Chicagskou úmluvou.“

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme