Mugabeho označil za svého otce, mentora a lídra. Nový prezident Zimbabwe složil slib

Nový zimbabwský prezident chce pozvednout hospodářství a snížit nezaměstnanost. Emmerson Mnangagwa to řekl ve svém inauguračním projevu na Národním stadionu v hlavním městě Harare. Chce se zaměřit i na zdravotnictví a školství. Ve svém projevu taky přislíbil vyrovnání zahraničních dluhů a označil svého předchůdce Roberta Mugabeho za svého mentora a lídra.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa na archivním snímku. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Emmerson Mnangagwa byl blízkým spojencem předchozího prezidenta Roberta Mugabeho. Působil jako ministr spravedlnosti a vedl i tajné služby. Když se v roce 2014 stal viceprezidentem, byl považovaný za jednoho z favoritů na budoucí hlavu státu. Mugabe ho ale začátkem listopadu odvolal a politik musel do exilu.

Lidé se v Národním stadionu shromažďovali už od rána. Na televizních záběrech bylo vidět, jak lidé tančí, hrají na bubny a zpívají. Řada z nich na stadion přišla i s transparenty a s hesly jako "Vítejte zpět, pane prezidente" nebo "pryč s korupcí." Na dalších transparentech lidé děkovali vládní straně ZANU-PF nebo se loučili s bývalým prezidentem Robertem Mugabem.

Zimbabwe bez prezidenta. 'Rezignoval jsem, abych umožnil hladké předání moci,' oznámil Mugabe

Číst článek

Lidé od nového prezidenta očekávají opravdu hodně. Například, že se vypořádá s korupcí, a že pozvedne hospodářství, které je v krizi. O těchto tématech mluvil nový prezident již při svém inauguračním projevu.

Jednota, mír a rozvoj

 Mnangagwa nejdřív poděkoval vládní straně a řekl, že je pokorný před jejím rozhodnutím jmenovat ho prezidentem. Podle něj by teď budoucnost země měla být založená na třech pilířích, a sice na jednotě, míru a rozvoji. Zdůrazňoval, že se chce taky zaměřit na zdravotnictví, školství a vznik nových pracovních pozic.

Desítky tisíc lidí po celém Zimbabwe vyšly do ulic, aby oslavily očekávané svržení prezidenta Roberta Mugabeho. | Zdroj: Reuters

"Budeme muset udělat několik klíčových rozhodnutí, abychom přilákali zahraniční investory a vypořádali se s vysokou nezaměstnaností,“ pronesl nový prezident na stadionu.

Raději nového ďábla než Mugabeho, říká šéf uměleckého souboru v Zimbabwe

Číst článek

Podle britského deníku Guardian nezaměstnanost v zemi dosahuje až 90procent. Nový prezident se chce taky vypořádat s inflací. Mluvil například o tom, že se dneska lidé v Zimbabwe nemohou dostat ke svým vydělaným penězům.

"Musíme se zbavit nevhodného chování a nekázně z minulosti. Veškeré projevy korupce se musí zastavit, “ dodal Mnangagwa.

Otec Mugabe

Za tato slova si Mnangagwa vysloužil asi nejbouřlivější potlesk. Jeho řeč si přímo na stadionu vyslechly i zahraniční delegace a prezidenti Botswany, Zambie a Mozambiku. Mnangagwa měl zemi vést až do řádných voleb v létě příštího roku. 

Nový prezident mluvil také o svém předchůdci Mugabem. Označil ho za svého otce, mentora a lídra.

Matka Zimbabwe, nebo jeho ostuda? Zázračná cesta 'Gucci' Grace Mugabeové za doktorátem i diamanty

Číst článek

"Vedl nás v našem boji za nezávislost. Ve velmi těžké době na sebe vzal zodpovědnost a jednal v nejlepším zájmu naší země. I přes chyby, které se za tu dobu mohly objevit, přiznejme jeho přínos v budování naší země."

Doživotní imunita

Třiadevadesátiletý Mugabe se odpovědnosti za své kroky bát nemusí - parlament mu už poskytl doživotní imunitu. To ostatně podle zimbabwského deníku Herald potvrdil i nový prezident Mnangagwa, který prý rodině Mugabeho slíbil, že jí zajistí bezpečí.

Podle Guardianu imunitu dostala i Mugabeho žena Grace, kterou armáda vinila z toho, že chtěla po manželovi převzít moc. Grace Mugabeovou ale od minulé středy nikdo neviděl.

Páteční inaugurace Emmersona Mnangagwy se ale Robert Mugabe nezúčastnil. Oficiálním důvodem je, že potřebuje odpočinek. V minulých dnech se spekulovalo i o tom, že Mnangagwa odjede do nuceného exilu, například do Dubaje, Singapuru nebo Malajsie, kde má majetek i domy.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme