Mugabeho označil za svého otce, mentora a lídra. Nový prezident Zimbabwe složil slib

Nový zimbabwský prezident chce pozvednout hospodářství a snížit nezaměstnanost. Emmerson Mnangagwa to řekl ve svém inauguračním projevu na Národním stadionu v hlavním městě Harare. Chce se zaměřit i na zdravotnictví a školství. Ve svém projevu taky přislíbil vyrovnání zahraničních dluhů a označil svého předchůdce Roberta Mugabeho za svého mentora a lídra.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa na archivním snímku.

Nový prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa na archivním snímku. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Emmerson Mnangagwa byl blízkým spojencem předchozího prezidenta Roberta Mugabeho. Působil jako ministr spravedlnosti a vedl i tajné služby. Když se v roce 2014 stal viceprezidentem, byl považovaný za jednoho z favoritů na budoucí hlavu státu. Mugabe ho ale začátkem listopadu odvolal a politik musel do exilu.

Lidé se v Národním stadionu shromažďovali už od rána. Na televizních záběrech bylo vidět, jak lidé tančí, hrají na bubny a zpívají. Řada z nich na stadion přišla i s transparenty a s hesly jako "Vítejte zpět, pane prezidente" nebo "pryč s korupcí." Na dalších transparentech lidé děkovali vládní straně ZANU-PF nebo se loučili s bývalým prezidentem Robertem Mugabem.

Zimbabwe bez prezidenta. 'Rezignoval jsem, abych umožnil hladké předání moci,' oznámil Mugabe

Číst článek

Lidé od nového prezidenta očekávají opravdu hodně. Například, že se vypořádá s korupcí, a že pozvedne hospodářství, které je v krizi. O těchto tématech mluvil nový prezident již při svém inauguračním projevu.

Jednota, mír a rozvoj

 Mnangagwa nejdřív poděkoval vládní straně a řekl, že je pokorný před jejím rozhodnutím jmenovat ho prezidentem. Podle něj by teď budoucnost země měla být založená na třech pilířích, a sice na jednotě, míru a rozvoji. Zdůrazňoval, že se chce taky zaměřit na zdravotnictví, školství a vznik nových pracovních pozic.

Desítky tisíc lidí po celém Zimbabwe vyšly do ulic, aby oslavily očekávané svržení prezidenta Roberta Mugabeho. | Zdroj: Reuters

"Budeme muset udělat několik klíčových rozhodnutí, abychom přilákali zahraniční investory a vypořádali se s vysokou nezaměstnaností,“ pronesl nový prezident na stadionu.

Raději nového ďábla než Mugabeho, říká šéf uměleckého souboru v Zimbabwe

Číst článek

Podle britského deníku Guardian nezaměstnanost v zemi dosahuje až 90procent. Nový prezident se chce taky vypořádat s inflací. Mluvil například o tom, že se dneska lidé v Zimbabwe nemohou dostat ke svým vydělaným penězům.

"Musíme se zbavit nevhodného chování a nekázně z minulosti. Veškeré projevy korupce se musí zastavit, “ dodal Mnangagwa.

Otec Mugabe

Za tato slova si Mnangagwa vysloužil asi nejbouřlivější potlesk. Jeho řeč si přímo na stadionu vyslechly i zahraniční delegace a prezidenti Botswany, Zambie a Mozambiku. Mnangagwa měl zemi vést až do řádných voleb v létě příštího roku. 

Nový prezident mluvil také o svém předchůdci Mugabem. Označil ho za svého otce, mentora a lídra.

Matka Zimbabwe, nebo jeho ostuda? Zázračná cesta 'Gucci' Grace Mugabeové za doktorátem i diamanty

Číst článek

"Vedl nás v našem boji za nezávislost. Ve velmi těžké době na sebe vzal zodpovědnost a jednal v nejlepším zájmu naší země. I přes chyby, které se za tu dobu mohly objevit, přiznejme jeho přínos v budování naší země."

Doživotní imunita

Třiadevadesátiletý Mugabe se odpovědnosti za své kroky bát nemusí - parlament mu už poskytl doživotní imunitu. To ostatně podle zimbabwského deníku Herald potvrdil i nový prezident Mnangagwa, který prý rodině Mugabeho slíbil, že jí zajistí bezpečí.

Podle Guardianu imunitu dostala i Mugabeho žena Grace, kterou armáda vinila z toho, že chtěla po manželovi převzít moc. Grace Mugabeovou ale od minulé středy nikdo neviděl.

Páteční inaugurace Emmersona Mnangagwy se ale Robert Mugabe nezúčastnil. Oficiálním důvodem je, že potřebuje odpočinek. V minulých dnech se spekulovalo i o tom, že Mnangagwa odjede do nuceného exilu, například do Dubaje, Singapuru nebo Malajsie, kde má majetek i domy.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme