Mír mezi Sýrií a Izraelem může přijít do dvou let, prohlásil syrský prezident

Míru mezi Izraelem a Sýrií může být dosaženo do šesti měsíců až do dvou let. Během středomořského summitu ve Francii to prohlásil syrský prezident Bašár Asad. Jak dodal, nejdřív ale budou muset začít přímé rozhovory. Izrael a Sýrie vedou už několik měsíců jednání v Turecku, ale pouze přes prostředníky. Ve Francii se také Asad sešel u jednoho stolu s izraelským premiérem Ehudem Olmertem, ani si ale nepodali ruku. Jejich země jsou formálně ve válečné stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bašár Asad | Foto: AFP

Jednání v roce 2000 selhala a od té doby Damašek opakovaně vzkazoval, že má zájem o obnovení dialogu. Až současný izraelský premiér Olmert prohlásil, že je potřeba se Syřany jednat.

Hlavními tématy budou syrská podpora protiizraelským militantním skupinám a také vrácení Golanských výšin. Ty Izrael zabral Sýrii před 41 lety a postupně tam usadil na 20 tisíc židovských osadníků.

Olmert teď čelí podezření z korupce a podvodů. Existují svědectví, že ho zkompromitovala izraelská pravice, aby zmařila právě jeho sbližování s Palestinci a Syřany.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme