Mír na Blízkém východě by měl vydržet ještě alespoň pár měsíců

Příměří Palestinců s Izraelem bude pokračovat. V egyptské Káhiře se na tom dohodly palestinské skupiny a organizace. Výměnou za to očekávají zastavení izraelských útoků proti radikálům a propuštění zajatců. V prohlášení se stvrzuje faktický klid zbraní, který radikálové, a také židovský stát ve svých reakcích dodržují přímo v terénu už určitou dobu. Hlavní palestinská hnutí dosud takovou dohodu odmítají formálně podepsat. Naopak na uzavření dohody "na papíře" naléhá palestinská samospráva v čele s předsedou Mahmúdem Abbásem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: AFP

Přesné období, po které údajně budou Palestinci dodržovat příměří, má být oznámeno v závěrečném komuniké. To bude vydáno zřejmě zítra. Podle zdrojů Českého rozhlasu má jít pravděpodobně o příměří na 3 ěsíce Egypt, který zastřešuje konferenci palestinských organizací, prosazoval oficiální vyhlášení neomezeného příměří. Proti tomu byly militantní organizace Islámský Džihád a Hnutí islámského odporu Hamás. Islámský Džihád navíc pohrozil, že v případě jakékoli bezpečnostní operace izraelské armády si vyhrazuje právo odvety.

Proti oficiální dohodě o příměří se kromě Hamasu staví především Islámský džihád. Ten jako jediný dosavadní klid zbraní porušil koncem února sebevražedným atentátem.

Izrael očekává, že palestinské vedení radikální skupiny rozpustí. Premiér Ariel Šaron výsledek palestinských rozhovorů označil za "první pozitivní krok".

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme