Mir opět pod kontrolou

Ruské Středisko pro řízení kosmických letů v Koroljovu u Moskvy má orbitální stanici Mir opět pevně pod kontrolou. Ve snaze rozptýlit obavy z jejího nekontrolovaného pádu to oznámili vedoucí pracovníci střediska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci řídícího stanoviště připsali vinu za 20hodinové přerušení kontaktu se stanicí Mir, která obíhá Zemi bez lidské posádky, náhlému vybití baterií. Přerušení dodávek elektrického proudu pak znemožnilo komunikační spojení. Důvod energetického výpadku zatím zůstává záhadou.

Pokud by pád Miru nebyl kontrolován ze Země, četné velké fragmenty 140tunové stanice by mohly přestát plamenný průlet zemskou atmosférou a napáchat na Zemi velké škody. Dokonce i nekontrolovaný pád by však trval nejméně tři měsíce, protože Mir je nyní na oběžné dráze 315 kilometrů na zemským povrchem.

Pozemní Středisko pro řízení kosmických letů ztratilo radiové spojení s Mirem v pondělí ráno a po hektickém úsilí se mu ho podařilo obnovit včera odpoledne. Poté, co letoví kontroloři zachytili slabý signál z vesmírného komplexu, urychleně odpojili většinu zařízení stanice, aby uvolnili skrovné zdroje energie pro komunikaci a doplnění jejích zásob.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme