Turci převezli Čecha vězněného za spolupráci s Kurdy do mírnějšího vězení, měl by dostat lepší péči

Čech Miroslav Farkas, který byl odsouzený v Turecku za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, byl převezen do věznice s mírnějším režimem. V tiskové zprávě to v sobotu potvrdila mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který případ dlouhodobě sleduje. Přesun podle politika Farkasovi umožní lepší léčbu jeho zdravotních problémů a pomůže i k lepšímu kontaktu s rodinou.

Praha/Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas | Foto: Janusz Konieczny

Farkase a Markétu Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Tuto organizaci Turecko považuje za teroristickou.

Turci potvrdili tresty dvojici Čechů. Za podporu terorismu je poslali na víc než šest roků do vězení

Číst článek

Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce. Loni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Všelichová je ve věznici v Izmiru, Farkas byl dosud ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Podle Zdechovského si nyní trest odpykává ve městě Silivri na západním předměstí Istanbulu.

Babišova návštěva

Počátkem září navštívil Turecko premiér Andrej Babiš, který s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jednal mimo jiné i o situaci dvou vězněných Čechů. Babiš pak novinářům řekl, že česká strana usiluje o předčasné propuštění vězňů či o zlepšení podmínek jejich věznění.

Čech Mirolav #Farkas byl z vězení ve východotureckém Vanu převezen do nejmodernějšího vězení Silivri u Istanbulu, který se nachází v evropské části Turecka. Zároveň byl přeřazen do mírnějšího vězení typu L, které mu umožní léčbu a pomůže k lepšímu kontaktu s jeho rodinou.

08:08 – 12. 10. 2019

4 29

Podle českého europoslance zářijová návštěva Babiše a dlouhodobé vyjednávání zástupců ministerstva zahraničí pod vedením Tomáše Petříčka hrály roli ve Farkasově přesunu, uvedla Zdechovského mluvčí Jitka Fialová.

Zdechovskému a českým diplomatům už v červnu přesun Farkase přislíbili zástupci tureckého ministerstva spravedlnosti. „V současné době probíhají s Tureckem další jednání o budoucnosti obou odsouzených,“ doplnil europoslanec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme