Lajčák po sporu o migrační pakt končí v čele slovenské diplomacie, demisi už předal Kiskovi

Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák v pátek dopoledne předal prezidentu Andreji Kiskovi demisi. Lajčákův úřad to uvedl na svém webu. Nominant Smeru o svém kroku už informoval i předsedu vlády Petra Pellegriniho. Rezignaci Lajčák oznámil ve čtvrtek krátce poté, co slovenští poslanci odmítli globální pak OSN o bezpečné a řízené migraci, ke kterému se země už dříve připojila.

Bratislava (Aktualizováno: 11:50 30. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák

Bývalý slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

„Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky Miroslav Lajčák se v návaznosti na dnešní přijetí usnesení o Globálním rámci bezpečné, řádné a legální migraci rozhodl podat demisi,“ oznámilo ve čtvrtek na svém webu slovenské ministerstvo zahraničí. V pátek pak ministr demisi pedal prezidentovi.

34 stran, které se nelíbí Babišovi, Kurzovi ani Trumpovi. Co přináší globální pakt o migraci?

Číst článek

Premiér Peter Pellegrini v pátek řekl, že byl Lajčák neměl odstupovat a že ho bude přesvědčovat, aby ve funkci zůstal. „Celý víked na tom budu intenzivně pracovat,“ řekl premiér novinářům. Lajčáka nazval politikem světového formátu.

Trvá však na tom, že se Slovensko nezúčastní prosincové konference v Marrakéši, na které mají vlády defenitivně stvrdit migrační pakt.

Za Lajčáka Fico?

Dlouholetý diplomat Lajčák stál v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010.

V debatě ohledně paktu OSN Lajčák odmítl tvrzení kritiků dokumentu, že je právně závazný. Tvrdil rovněž, že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Usnesení proti globálnímu paktu OSN při hlasování podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců slovenské sněmovny, kromě většiny koaličních zákonodárců i část opozice. Premiér Pellegrini v reakci řekl, že rozhodnutí Národní rady vítá.

Slovenská média dříve spekulovala, že v případě Lajčákovy demise projevil zájem o post šéfa slovenské diplomacie Robert Fico, který letos v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Fico zájem o funkci ministra nepotvrdil. Opakovaně prohlašoval, že chce, aby ministrem zůstal Lajčák.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme