Ministr Toman musel návštěvu Ruska ukončit. Podle Zemana může jít o odvetu za zprávu BIS

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) ve čtvrtek předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrátil do Prahy. Prezident Zeman se domnívá, že k tomuto kroku sáhly ruské úřady záměrně kvůli nedávno publikované zprávě BIS o aktivitě ruských špiónů.

Aktualizováno Praha/Moskva (Aktualizováno: 21:47 28. 11. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Toman

Miroslav Toman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Z ruské strany máme informaci, že se jednalo skutečně o administrativní záležitost,“ řekl ve čtvrtek ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Zastupitelský úřad i letka podle něj postupovali podle běžné procedury. Věří tomu, že jde o nedorozumění, které mohla způsobit nová procedura na ruské straně. Ministr řekl, že mluvil s ministrem Tomanem a je v kontaktu s českým velvyslancem v Moskvě.

Putin nezná kompromis. Jen sílu a slabost, říká oceněný opoziční politik, kterého chtěli v Rusku otrávit

Číst článek

V Kazani byla podle Petříčka delegace připravená na přijetí. „Takže já věřím, že skutečně se jedná pouze o technickou záležitost, nevnímám to jako nějakou politickou záležitost,“ dodal.

Podle prezidenta Miloše Zemana ruské úřady neumožnily delegaci přelet úmyslně a důvodem k tomu by podle něj mohla být výroční zpráva BIS, která upozorňuje na nebezpečí ruských špiónů. 

„Je možné, že je to odvetná akce. V takovém případě s tím nesouhlasím, ale musíme znát i ten impuls,“ uvedl Zeman v televizi Barrandov. 

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu. Naplánované měl setkání s prezidentem Rustamem Minnichanovem a s ministrem zemědělství Maratem Zjabbarovem.

Čekání na letišti

Tématy měly být vzájemná spolupráce a agrární obchod. Dále se delegace měla zúčastnit Česko-tatarstánského podnikatelského fóra a prohlédnout si některé zemědělské firmy.

Cesta se už ale neuskutečnila. „Ani po desetihodinovém čekání na letišti nebyl letadlu s českou delegací umožněn odlet, ministr zemědělství proto rozhodl o přerušení pracovní cesty a co nejrychlejším návratu do Prahy. Současně vyslovil znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Česká diplomacie dosud oficiální stanovisko Moskvy neobdržela. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nyní Černínský palác sbírá veškeré informace o důvodech, proč nebyl letadlu s Tomanem vnitrostátní let v Rusku v povolen.

Novotný píše Putinovi: Řeporyje jsou suverénní městská část, o pomníku vlasovců rozhodneme sami

Číst článek

Podle tatarstánských představitelů problém představovaly špatně vyřízené odletové dokumenty. „Proto došlo k technickému zdržení, kvůli celnici. Pouze to je důvodem. Byli jsme plně připraveni,“ řekl ruské státní tiskové agentuře TASS předseda tatarstánské obchodní a průmyslové komory Šamil Agejev.

Zhoršené vztahy 

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) může předčasné ukončení mise pramenit ze zhoršení vztahů mezi Moskvou a Prahou. „Mohu se domnívat, že za tím může být reakce Ruska na aktuální vývoj našich vztahů. Nicméně oficiální verze je, že došlo k administrativním problémům, které nebylo možné vyřešit,“ řekl Hamáček.

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů.

V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům.

Proruští aktivisté šířící dezinformace jsou jednou z nejzávažnějších hrozeb, píše BIS ve výroční zprávě

Číst článek

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům.

Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací. Zpráva BIS za rok 2018 zveřejněná tento týden varovala před špionážními aktivitami Ruska v ČR a opakovaně upozorňovala na naddimenzování ruské ambasády.

Na ropu a plyn bohatý Tatarstán je jedním z nejbohatších subjektů Ruské federace. Země disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími - petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem. S představiteli Tatarstánu v minulosti opakovaně jednal prezident Miloš Zeman.

mv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme