Mírotvorci v Afghánistánu znovu terčem střelby

Příslušníci mírových sil v Kábulu se opět stali terčem ostřelovačů. Neznámí útočníci pálili na hlídku britských vojáků, kteří střelbu okamžitě opětovali. Podle mluvčího Mezinárodních mírových sil Jonathana Turnera nebyl při přestřelce nikdo zraněn ani zabit. Tisícovka vojáků na severu Afghánistánu se stále vzpírá centrální vládě v Kábulu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatel Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Poprvé byli britští vojáci ostřelováni v sobotu, kdy podle vlastní verze opětovali nepřátelskou střelbu a zabili přitom mladého Afghánce. Afghánští svědci ale tvrdí, že britští vojáci bezdůvodně stříleli na neozbrojenou kábulskou rodinu, která chtěla jen odvézt do nemocnice těhotnou ženu.

Jak z Afghánistánu informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, asi tisíc vojáků na severu Afghánistánu se stále vzpírá centrální vládě v Kábulu a jsou prý připraveni bojovat o kontrolu nad touto oblastí - hlavně jim jde o město Mazáre Šaríf. Vojáci se podřizují uzbeckému generálovi Rašídu Dostúmovi, proti kterému stojí tádžický vůdce, generál Ató Muhammad se svými vojáky.

V minulých třech týdnech došlo v této části země k řadě ozbrojených srážek. Nakonec bylo dosaženo dohody o příměří a na pořádek měla dohlížet pouze policie pod vedením speciální komise složené ze zástupců všech národností obývajících oblast. Část Dostúmových vojáků toto rozhodnutí nerespektuje a před dvěma dny pravděpodobně oni v Mazáre Šarífu zavraždili vysoce postaveného policejního důstojníka. Podle tádžického generála Ató Muhammada je situace neřešitelná, pokud nebudou odzbrojeny všechny skupiny v zemi, které se nepodřizují kábulské vládě.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme