Mírová dohoda ukončila boje v indonéském Acehu

V indonéské provincii po 29 letech zavládl mír. Dohodu o ukončení bojů mezi vládními jednotkami a povstalci z Hnutí za svobodný Aceh podepsali představitelé obou stran. Slavnostní akt tak ukončil jeden z nejdelších konfliktů v jihovýchodní Asii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis dohody o ukončení bojů v Acehu | Foto: AFP

Po sedmiměsíčním vyjednávání zprostředkovaném finským exprezidentem Martim Achtisarim začal v Acehu platit úplný klid zbraní. Na základě dohody se z provincie částečně stáhnou příslušníci indonéských ozbrojených sil. Početní stav vojáků klesne z pětatřiceti asi na patnáct tisíc a policistů z patnácti na devět tisíc.

Zároveň dojde k odzbrojení povstalců, kteří také získají amnestii. Zato se zřeknou požadavku na úplnou nezávislost provincie. Na druhé straně se budou podílet na ustavení místní vlády.

V Acehu zůstanou i zisky z těžby ropy a zemního plynu. Od příštího roku ve výši sedmdesáti procent. Na plnění podmínek bude dohlížet 250 neozbrojených pozorovatelů ze zemí Evropské unie a jihovýchodní Asie.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme