Mírovou konferenci v Annapolisu předcházejí projevy skepse

Ještě těsně před dnešním začátkem konference v Annapolisu se americký prezident George Bush snažil přimět palestinské a izraelské představitele k dosažení východiska z blízkovýchodní krize. Palestinský prezident Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert se po jednání v Bílém domě tvářili optimisticky, ale většina pozorovatelů je skeptičtější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás a George Bush | Zdroj: ČTK

Prezident Bush odůvodnil svůj optimismus tím, že ve vedení palestinské samosprávy a v Izraeli jsou teď Mahmúd Abbás a Ehud Olmert. Tito vůdci podle něj mají zájem posunout řešení palestinsko-izraelských sporů směrem kupředu. Za základní cíl konference Bush označil dva demokratické státy: Palestinu a Izrael. Celému procesu má napomoci také široká mezinárodní účast zástupců asi 40 zemí na konferenci v Annapolisu.

Většina pozorovatelů ale varuje, že spory v palestinském vedení mohou výsledek rozmělnit. Velký neúspěch jednání by podle nich naopak mohl ještě více prohloubit skepsi vůči jakémukoliv pokroku na Blízkém východě.

Mluvčí Bílého domu Dana Perino kritizovala postoje Íránu. Teherán se podle ní snaží vytěžit z chaosu a násilí co největší mocenský vliv v regionu. Palestinské extrémistické hnutí Hamas už do Annapolisu vzkázalo, že se nebude cítit vázáno žádným rozhodnutím mírové konference.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme