Mise pozorovatelů OSN se přesvěduje o tom, jak křehké je v Sýrii příměří

Ani dvěstěpadesát pozorovalelů by v Sýrii nebylo dost k udržení příměří, hodnotí křehký klid zbraní generální tajemník OSN Pan Ki Mun. Právě takový počet požadoval původní plán předložený Spojenými národy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie, Damašek | Foto: ČTK/AP

Sýrie ale navýšení počtu mezinárodních strážců klidu zbraní odmítá. V Damašku jich je jen šest, dalších pětadvacet má dorazit příští týden.

Jak křehké je příměří, zažila pozorovatelská mise na vlastní kůži. Když jejich kolona opouštěla Damašek, obklopili je odpůrci režimu prezidenta Asada.

Demonstranti se snažili na jejich auto připevnit plakát s nápisem: Řezník vraždí, pozorovatelé pozorují a lidé dělají revoluci. Syrské bezpečnostní síly rozehnaly demonstranty střelbou do vzduchu. Nikdo nebyl zraněn.

Lidé ale znovu umírali jinde v Sýrii. Opozice hlásí 32 mrtvých v Homsu, vládní zdroje šest zabitých vojáků v Idlibu. Pozorovatelé požadují pro snadnější pohyb po zemi vlastní dopravní prostředky včetně letadel, to ale vláda striktně odmítá.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme