Mise v Bosně bude pokračovat

O mírové misi v Bosně je prozatím rozhodnuto. Rada bezpečnosti OSN už podruhé prodloužila její mandát. Z jednání vyplynulo, že by mise měla v Bosně působit alespoň do 15. července. Její fungování stále ohrožují spory ohledně Mezinárodního trestního soudu. Ten má soudit válečné zločiny a provinění proti lidskosti. Spojeným státům se to ale nelíbí. Washington požaduje imunitu pro své vojáky. Obává se totiž, že by se mohli stát terčem vykonstruovaných procesů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budování opevnění | Foto: Armáda ČR

Američané navrhují, aby trestní stíhání podléhalo schválení Rady bezpečnosti. Každé stíhání by ale tak mohlo být zastaveno nebo donekonečna oddalováno. Spojené státy totiž mají právo veta. Generální tajemník Kofi Annan v dopise zaslaném ve středu americkému ministru zahraničí Colinu Powellovi neobyčejně ostře vytkl zbytečnost amerických obav. Varoval také před rizikem zhroucení celého systému mírových operací OSN, pokud se z nich Američané stáhnou. Velvyslanci patnácti členských států Evropské unie také odmítli americký návrh a stavějí se proti jakémukoli požadavku, který překrucuje smysl soudu.

Bílý dům ve středu slíbil, že neopustí Bosnu. "Neodejdeme z Bosny," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer a ujistil, že američtí vojáci mohou pokračovat v misi, i když nebudou pod taktovkou OSN. Jsou podle něho tak dobře připraveni a vyzbrojeni, že mohou dělat, co se jim řekne. "Nejedná se o jejich stažení, ale problémem je jejich mandát," řekl Fleischer.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme