Miss Kanady má zelenou. Po kritice Číny už zase může mluvit s médii
Kanadská účastnice Miss World a otevřená kritička Číny Anastasia Linová už zase může komunikovat s médii, informoval o tom kanadský a amerických tisk. List The Star ještě ve středu tvrdil, že „Linová smí jenom vypadat pěkně a nesmí hovořit o svých názorech.“ Modelka se k údajnému nařízenému mlčení odmítla vyjádřit.
Kontroverze kolem Linové pokračují druhým rokem. Loni se stala Miss Kanady, ale nemohla se zúčastnit celosvětového finále, které se konalo v Číně, protože jí čínské úřady odmítly udělit vízum. Kanaďanka čínského původu je stoupenkyní duchovního hnutí Fa-lun-kung, které je v Číně zakázané, a otevřeně kritizuje politiku Pekingu.
Organizátoři soutěže poté Linové umožnili podržet si titul Miss Kanada další rok, aby se mohla finále zúčastnit letos. Ještě ve středu ovšem napsal kanadský list The Star, že „Anastasia Linová se smí jenom usmívat a vypadat pěkně na soutěži Miss World ve Washingtonu, nesmí ale otevřít ústa a hovořit o svých názorech na porušování lidských práv v Číně.“
Ve středu večer nicméně organizátoři dali 26leté kanadské krásce zelenou, aby mohla opět začít komunikovat s médii. Skončilo tak třítýdenní ticho, které přitáhlo nevítanou pozornost k soutěži, jež je čím dál tím závislejší na čínských sponzorech, napsal list The New York Times.
Muslimka uspěla v soutěži Miss Minnesota. Do finále se dostala i s hidžábem a burkinami
Číst článek
Podle přátel a příbuzných Linové představitelé mezinárodní soutěže krásy Kanaďanku varovali, že by mohla být vyloučena, pokud bude veřejně hovořit o pochybném, čínskou vládou podporovaném programu transplantací, který podle ochránců lidských práv značně závisí na orgánech vězňů a ve vězení zavražděných disidentů. Čína tato tvrzení popírá s tím, že dárcovství orgánů v zemi je dobrovolné.
V krátkém telefonátu s listem The New York Times Linová odmítla hovořit o tom, zda jí bylo či nebylo nařízeno mlčení. Poděkovala organizátorům Miss World za to, že jí dovolili soutěžit ve finále, které budou v neděli večer vysílat televize celého světa. Očekává se, že přitáhne miliardu diváků.
„Budiž jim ke cti, že mi poskytli tuto možnost, a já nyní můžu volně hovořit,“ prohlásila Linová, která se letos v září zúčastnila pražské konference Forum 2000.
Hnutí Fa-lun-kung zakázal v roce 1999 někdejší čínský prezident Ťiang Ce-min, když tisíce stoupenců hnutí demonstrovaly vsedě před vládním komplexem a žádaly o udělení oficiálního statusu. Komunistická strana akci považovala za nejvážnější výzvu od studentských protirežimních demonstrací v roce 1989.
Fa-lun-kung se snaží skloubit meditaci a dechová cvičení s učením, které má kořeny v buddhismu a taoismu. Peking od zákazu hnutí v roce 1999 poslal řadu jeho přívrženců do pracovních táborů na „převýchovu.“