Místní volby v Sýrii mají být svobodnější, prý je víc kandidátů

V Sýrii se dnes konají obecní volby, a to navzdory skutečnosti, že v zemi pokračují zásahy proti odpůrcům režimu prezidenta Bašára Asada. Úřady podle BBC slibují, že letošní volby budou svobodnější, syrská opozice přesto vyzvala k jejich bojkotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění na podporu prezidenta Asada v Damašku | Zdroj: Reuters

„Municipální, místní volby jsou poprvé dělány jiným způsobem než dříve. To znamená, že každý chodí se svým občanským průkazem, nikoliv jakýmsi volebním listem, kdy byla centrální evidence, kdo jde, či kdo nejde volit,“ vysvětluje změny velvyslankyně České republiky v Damašku Eva Filipi.

Kandidátů je také údajně nejméně o dvě třetiny více než křesel na radnicích. Obyčejní Syřané, kterých se velvyslankyně v Damašku zeptala, se prý k volbám chystají. Avizovaná větší svoboda voleb se prý projevuje právě množstvím kandidátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi o předvolební atmosféře v zemi

„Už jenom v tom, že před těmi místními volbami byly velké diskuze, jsou tady velké billboardy s kandidáty do místních zastupitelství, je výběr mezi nimi. Kupříkladu můj řidič, říkala jsem mu 'Půjdeš volit?' – 'Ano, půjdu, ale přečtu si napřed program.' Což je novinka. To je něco, co v naší části světa máme v pořádku a normální, ale v této části světa je to vlastně poprvé,“ říká Eva Filipi.

Netuší ale, jestli budou lidé volit i v Homsu, kde je centrum protivládního odporu. Katarská televize Al-Džazíra s odvoláním na místního obyvatele uvedla, že město připomíná válečnou zónu.

Sýrie prý odmítla vpustit do země mezinárodní pozorovatele, kteří by průběh voleb monitorovali. Pozorovatele chce do Sýrie vyslat i Liga arabských států. Ta by měla o situaci v zemi jednat v sobotu v Káhiře.

Podle velvyslankyně jsou ale důležitější parlamentní volby, které proběhnou v únoru. „Nyní syrská strana dostala odpověď od generálního sekretáře Ligy arabských států na své výhrady. Detaily zatím nevíme. Ministři by se měli sejít sedmnáctého, ale mezitím se do toho vkládá Irák,“ vysvětluje s tím, že se Irák zřejmě snaží o setkání se syrskými představiteli, aby přijali iniciativu LAS. Liga v listopadu pozastavila Sýrii členství a hrozí sankcemi.

OSN odhaduje, že za devět měsíců protivládních nepokojů zahynuly více než čtyři tisíce lidí. O porušování lidských práv v Sýrii má dnes v New Yorku jednat Rada bezpečnosti OSN.

Syrský prezident Asad ale v rozhovoru pro americkou televizi ABC popřel, že bezpečnostní složky zabíjejí: „Nikdo, žádná vláda na světě nezabíjí vlastní lidi, pokud ji nevede blázen." V rozhovoru pro stanici ABC také popřel, že by sám vydal příkaz k tvrdým zásahům proti odpůrcům režimu.

Martina Mašková, Helena Berková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme