Místní volby ve Velké Británii přinesou i jméno nového londýnského starosty

Část obyvatel Velké Británie rozhoduje v místních volbách o nových zastupitelích. V Londýně a dalších 12 městech také vybírají starostu. Souboj o křeslo starosty hlavního města kopíruje celkovou politickou atmosféru v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský Big Ben | Foto: stock exchange, Brian Cheung

Každý rok první čtvrtek v květnu se v některé části Spojeného království konají volby do místních zastupitelstev. Letos je na řadě Londýn, jihovýchod a jih Anglie.

V této oblasti převládá většinový volební systém, tedy stejný, podle jakého se volí i do britského parlamentu. Voliči dostanou seznam kandidátů z jednotlivých stran a zatrhávají konkrétní jména. Kandidáti, kteří celkově získají nejvíce hlasů, usednou do zastupitelských křesel

Největší pozornost se upírá k Londýnu. Volit se bude do několika místních zastupitelstev a ve hře je také 25 magistrátních křesel, především však bude zvolen nový starosta. Souboj o tuto funkci je očekáván s velkým napětím, protože dva hlavní kandidáti zastupují vládní konzervativní stranu a opoziční labouristy. Výsledek tak bude ilustrovat, jak by Britové zřejmě rozhodovali v celostátních volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka přiblížil systém místních voleb ve Velké Británii

Současný starosta, konzervativec Boris Johnson, se utká se svým předchůdcem v úřadu, labouristou Kenem Livingstonem. O starostovský post se ucházejí také Jenny Jonesová za zelené a liberální demokrat Brian Paddick.

Podle zpravodajů má největší šance na úspěch Boris Johnson. Za čtyři roky ve funkci neudělal žádnou velkou chybu a učinil naopak několik populárních opatření. Omezil například mýtné v Londýně nebo zavedl možnost půjčování jízdních kol přímo na ulici.

Johnson je navíc často vidět mezi lidmi, sám jezdívá do práce na kole. Ohrozit ho však může jeho vlastní strana, která je v současnosti u Britů dost nepopulární. Souboj bude proto zřejmě velmi těsný.

Volební kampaň letos byla ve stínu dvou velkých událostí, na které se Londýn chystá. Za měsíc bude slavit výročí 60 let Alžběty II. na královském trůně, záhy na to vypuknou letní olympijské hry.

Přesto některá témata vzbudila mezi Londýňany velký zájem. Kandidáti řešili například cenu jízdenek v londýnské hromadné dopravě, kvalitu londýnských škol a bezpečnost v ulicích.

Volební místnosti jsou otevřeny od 7 do 22 hodin. Průběh voleb je zatím klidný, nebyly hlášen žádné incidenty. První výsledky se očekávají zítra v časných ranních hodinách.

Milan Kocourek, Helena Berková, Ivan Kytka, Eva Presová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme