Místo do průvodu míří Mongolové do chrámů. Budhismus prožívá renesanci
Ještě před několika lety by dnes Mongolové vyšli do prvomájového průvodu. Teď ale míří spíš do buddhistického chrámu. Po pádu komunistického režimu se totiž do středoasijské země vrací náboženství, které bylo po staletí základním pilířem mongolské společnosti: buddhismus.
Když před třiadvaceti lety padla v Mongolsku komunistická vláda, byl v celé zemi jen jeden jediný klášter. Dnes jich je několik stovek a stále vyrůstají nové a nové.
„Já sám jsem postavil deset chrámů, nedaleko odsud stavíme jedenáctý,“ říká lama Purevbat, dvaapadesátiletý mnich, který je nejen uznávaným duchovním vůdcem, ale i význačným buddhistickým umělcem s vlastní školou.
Často bývá srovnáván se starými mistry. Maluje posvátné výjevy, vyšívá obrazy a staví nové chrámy. Třeba jako je tento, s krkolomným názvem Urchipatrolchc.
Svatyně samotná doslova voní novotou. Barevný chrám stojí na kopci mezi skalami, slunce se opírá do terasy a z blízkého borovicového lesa je cítit jehličí.
„Letos stavíme druhým rokem a zanedlouho bude vše hotové," rozhlíží se spokojeně Purevbat. Uvnitř vévodí velkorysému prostoru obří kámen.
„Když jsme začali kopat základy, narazili jsme na tuto skálu. Původně jsem ji chtěl nechat odstranit, ale pak jsem měl živý sen a rozhodl jsem se zakomponovat balvan do chrámu," vysvětluje mnich - umělec, který do kamene vytesal posvátné nápisy a skálu vyzdobil sochami bájných bytostí.
Klášterů přibývá
Jak Mongolská společnost bohatne, klášterů a chrámů stále přibývá. Mezi bohatými podnikateli patří k dobrému mravu přispívat na provoz klášterů i jejich stavbu.
Buddhismus zažívá v Mongolsku opravdovou renesanci. Když se kvůli Stalinovi dostali v zemi k moci komunisté, kláštery zbořili a mnichy popravili. Jako emisar Kominterny jim vydatně pomáhal český komunista Bohumír Šmeral.
Po desetiletí žila víra tajně v podzemí. Teď se časy změnily. Když Mongolsko nedávno navštívil dalajláma, nad množstvím nových chrámů se sice zaradoval, zároveň ale nabádal, aby peníze šly raději na vzdělání.
Zvětšit mapu