Místo dokladu otisk palce, lístky nahradil terminál. Miliony Brazilců volí hlavu státu

Období silného ekonomického růstu z posledních 12 let vlády Dělnické strany skončilo. A Brazilci dnes povinně volí novou hlavu státu, která by měla největší a nejlidnatější stát Jižní Ameriky navést zpět na správnou cestu. Asi 143 milionů voličů vybírá pro nejvyšší úřad mezi 11 kandidáty - nejlépe si v průzkumech vede současná prezidentka Dilma Rouseffová. Kandidátka Dělnické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební účast je v Brazílii povinná. A nejen v tom jsou brazilské volby jiné. | Zdroj: Reuters

Žádné volební lístky ve schránkách, žádné obálky, žádné kroužkování. Brazilci volí výhradně pomocí elektronických uren. Je jich přes půl milionu, většinou se čtečkou prstů.

Na jednom terminálu se identifikují, za plentou pak najdou druhý. Na něm, na klávesnici podobné té z bankomatu, vyťukají číslo vybraných kandidátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Brazílie volí prezidenta. Kdo je největším favoritem? Prozradil zpravodaj David Koubek

Kromě nového prezidenta vybírají i poslance, senátory, ale také 27 guvernérů a zastupitelstva spolkových států.

Volba nového prezidenta je ale tím, proč dění v Brazílii dnes bedlivě sleduje celý svět.

Pár posledních týdnů se zdálo, že se schyluje na souboj dvou žen – současné prezidentky Dilmy Rousseffové a její bývalé kolegyně z vlády, Mariny Silvové. Teď už to tak jednoznačné není, podle posledních dvou průzkumů, zveřejněných včera, se na Silvovou dotáhl muž, bývalý guvernér státu Minas Gerais Aécio Neves.

Brazilci si vyberou politickou reprezentaci, k volbám musí povinně

Číst článek

Volební místnosti se zavřou v 17 hodin brazilského času (23 hodin SELČ). První předběžné výsledky se čekají o dvě hodiny později.

Jestli žádný z kandidátů nezíská přes 50 procent hlasů, o novém prezidentu nebo prezidentce Brazílie se rozhodne až ve druhém kole za tři týdny – 26. října.

Trio nejpravděpodobnějších kandidátů na prezidentské křeslo v Brazílii. Zleva: Dilma Rousseffová, Marina Silvová a Minas Gerais Aécio Neves | Foto: Reuters

Prezidentské volby v Brazílii - přehled kandidátů | Foto: Český rozhlas

David Koubek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme