Místo hudby varovný signál. Rádia na americkém ostrově Guam způsobila planý poplach
Paniku mezi některými obyvateli amerického tichomořského ostrova Guam v úterý vyvolaly místní rozhlasové stanice, které začaly vysílat nouzové varování používané v případě vážného ohrožení. Řada lidí si výstrahu spojila s možným raketovým útokem Severní Koreje, kterým v minulých dnech nepřátelský režim pohrozil. Po 15 minutách rádia varování stáhla a úřady obyvatele ujistily, že nebezpečí nehrozí, informovala televize CNBC.
Dvě rozhlasové stanice, jedna z nich hudební a druhá křesťanská, krátce po poledni (po 04.00 SELČ) začaly vysílat oznámení o nespecifikované hrozbě. Podobná varování jsou do éteru pouštěna pouze zřídka a mají informovat o živelní pohromě, válečné hrozbě či teroristickém útoku.
Čína nebude z KLDR dovážet uhlí, železo a mořské plody, reaguje na testy raket
Číst článek
Podle úřadů byla na vině lidská chyba, která se prý nebude opakovat. „Neschválený test nebyl spojen s žádným nebezpečím, hrozbou či varováním,“ uvedl guamský úřad pro vnitřní bezpečnost, který vedení stanic ujistilo, že šlo o poslední podobný omyl.
Pracovníci úřadů v minulých dnech místní obyvatele i turisty uklidňovali, že mohou být bez obav a nedělat si starosti s prohlášením představitelů severokorejské armády, kteří avizovali přípravu plánů útoku na ostrov. Teprve v úterý diktátor Kim Čong-un oznámil, že s případným úderem počká a bude sledovat chování Spojených států.
Americký prezident Donald Trump v posledních dnech v reakci na severokorejské zkoušky balistických raket adresoval Pchjongjangu sérii ostrých prohlášení, v nichž Kima varoval před provokacemi, na které prý USA odpoví nevídanou „ohnivou silou“.