Místo invazí přesně mířené údery. To je Obamova vize boje proti terorismu

Přesné údery proti teroristům mají nahradit nekonečné a nákladné války v odlehlých koutech zeměkoule. To je nová strategie proti teroristům, kterou představil americký prezident Barack Obama. Protiteroristický boj má být nadále úsporný a cílený, za použití nejmodernějších technologií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama

Prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

"Nemůžeme dál napínat naší snahu k válce proti bezbřehému globálnímu terorismu. Musíme se spíš vytrvale snažit o přesně mířené akce proti sítím násilných extrémistů, kteří ohrožují Ameriku," prohlásil prezident.

Proti teroristům už se nemají stavět armády a podnikat invaze, jako to bylo v případě Afghánistánu a Iráku. Američané se chtějí stáhnout a budou se stahovat z Afghánistánu. V Iráku už nejsou v takovém počtu, jako tomu bylo kdysi. Podle Obamy nastal čas na přesně mířené a tvrdé údery proti oslabené Al-Káidě a také Talibanu.

„Amerika nepodniká údery, aby potrestala jednotlivce. Zasahujeme proti teroristům, kteří představují neustálou a okamžitou hrozbu. Když to neudělá jiná vláda, nic jiného nám nezbývá, pokračoval šéf Bílého domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Obamově strategii boje proti terorismu informoval zahraniční zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„A předtím, než zaútočíme, musíme podniknout vše, abychom se ujistili, že nebudou zranění žádní civilisté, dodal.

Budou pokračovat kontroverzní útoky bezpilotních letadel, ačkoli v menším měřítku než dosud a s větším dohledem. Obama zmínil také možné akce jednotek speciálních sil.

Kontroverze bezpilotních letounů spočívá v etickém a právním hledisku. I při takových útocích umírají nevinní civilisté. Letouny jsou řízené „piloty“ z míst vzdálených tisíce kilometrů. Ti netrpí žádným bezprostředním rizikem, zcela to mění povahu válčení.

Letouny útočí v zemích, s nimiž nejsou Američané oficiálně ve válce, jde především o Pákistán a Jemen. V posledních letech ve čtyřech případech zabily minimálně čtyři americké občany.

Jde o novou kategorii nasazení smrtonosné síly. Proti letounům brojí organizace, jako je Americká unie občanských svobod a jiné nevládní organizace, které tvrdí, že toho vláda může zneužívat.

Boj o Guantanámo nekončí

Obama ve svém projevu mluvil také o věznici na Guantanámu. Její zavření zkoušel prosadit už před pěti lety, ale marně.

Nedaří se mu to hlavně kvůli odporu Kongresu. Teď chce dosáhnout toho, aby z 166 vězňů, kteří tam zůstávají, mohla být větší část přesunuta do Jemenu. Na to dosud platil zákaz, ale Obama ho zrušil.

O zrušení Guantanáma se snažil celých pět let, ale kongresmani a senátoři, a to jak republikáni, tak demokraté, mu v tom bránili tím, že mají kontrolu nad rozpočtem, který by s takovým krokem souvisel.

Závěr prezidentova vystoupení poznamenal incident, když jeho projev přerušila mírová aktivistka Medea Benjaminová. Bezradný šéf Bílého domu se s ní musel opakovaně přetahovat o slovo, než se ji zřízencům podařilo vyvést ze sálu.

60letá Medea Benjaminová je skutečnou veteránkou mírového hnutí a boje za nejrůznější levicové kauzy proti velkým společnostem a kapitalismu.

V pozdějším rozhovoru pro server Huffington Post nechtěla prozradit, jak se dostala do ostře hlídaného sálu. Uvedla jen bez dalších podrobností, že její mírová organizace Code Pink má přátele i tam, kde by to veřejnost ani prezident nečekali.

Grafický profil k americkému bezpilotnímu programu | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Michaela Vydrová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme