Místo jara přišel mráz. Počasí v Evropě připomíná spíše prosinec než duben

Sníh uprostřed dubna zkomplikoval život motoristům a chodcům v některých zemích střední Evropy a Balkánu. Na jihu Maďarska se ocitlo na 24 000 domácností bez elektřiny a musel být přerušen provoz na hraničním přechodu do Srbska Tompa. Západorakouské spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko mají třetí nebo čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a čerstvý sníh i v údolích.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihu Maďarska způsobila sněhová nadílka komplikace v dopravě a výpadky proudu. Kolem 24 000 domácností zůstalo bez elektřiny ve 30 obcích okresu Bács-Kiskun, informovala agentura MTI.

Na několik hodin byl kvůli výpadku proudu uzavřen hraniční přechod Tompa ve směru do Srbska. Dopravní komplikace způsobil sníh také v maďarském hlavním městě Budapešti.

Několik dopravních nehod je v souvislosti s nečekaným vpádem zimy hlášeno z Horních Rakous. Z tamních hor je navíc hlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Stejně je tomu i v Tyrolsku a Vorarlbersku. Na severu Tyrolska v nadmořských výškách nad 2000 metrů platí čtvrtý stupeň; od soboty tam napadlo až 150 centimetrů čerstvého sněhu.

Kačer hledající potravu na zasněžené louce v Aitrang v Německu. | Foto: ČTK

V Rakousku navíc nasněžilo i v nižších polohách a na vozovkách zůstal rozbředlý sníh. Jenom z hornorakouského okresu Freistadt při hranicích s Českou republikou se v úterý staly dvě dopravní nehody se zraněnými.

Aprílové počasí dnes ráno zkomplikovalo dopravu také na jihoněmeckých silnicích. Na mnoha místech Bavorska tak motoristé zápolili s kluzkými vozovkami pokrytými sněhem. Závažnější nehody přesto hlášeny nebyly. V úterý odpoledne ale náhlá sněhová nadílka v Dolním Bavorsku zapříčinila hromadnou nehodu 12 automobilů, při níž bylo zraněno několik lidí.

Mrazivé teploty a sníh překvapily také Balkán. Například bosenskou metropoli Sarajevo v noci na dnešek zasáhla sněhová bouře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme