Místo Ježíšova zmrtvýchvstání je v obležení poutníků

Kdo chce zažít opravdu autentickou atmosféru křesťanských Velikonoc, měl by se vydat přímo do Jeruzaléma. To alespoň tvrdí mnozí z desítek tisíc poutníků, kteří se v těchto dnech sjeli do svatého města. V centru jejich pozornosti je Bazilika Božího hrobu, kde byl podle biblické tradice Ježíš ukřižován a nakonec také vstal z mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika božího hrobu v Jeruzalémě během večerní slavnosti světel | Zdroj: Reuters

„Více lidí tu bylo včera, to tady probíhala slavnost svatého ohně, což je rituál ortodoxních církví. Staré město a oblast Baziliky Božího hrobu byla obležena tisícovkami věřících,“ referoval z Jeruzaléma pro Dopolední radiožurnál blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Jeruzaléma se Radiožurnálu přihlásil blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Postupem dne se ale u svatého místa dají čekat opět zástupy jak domácích, tak turistů. Ti přijíždějí do Jeruzaléma především ze zemí jako je Polsko, Španělsko, ale také z oblastí, kde vyznávají pravoslavné křesťanství - Ruska nebo Bulharska. Řada křesťanů, kteří se vypraví na pouť k Bazilice pochází z Palestiny.

Velikonoce nepřinesly klid zbraní

Jeruzaléma se nepokoje v konfliktu mezi Izraelci a Palestinci nedotkly. Jeden Izraelec ovšem zemřel a další nejméně dva utrpěli zranění při útoku na západním břehu Jordánu. K incidentu došlo u svatyně známé jako Josefův hrob, který se nachází u Nábulusu na palestinském území.

Za útokem stojí zřejmě palestinští ozbrojenci. Svatyně je posvátným místem židů a častým cílem poutníků. Její návštěvu ale musí z bezpečnostních důvodů schválit izraelská armáda. Ortodoxní židé ale nařízení často narušují.

Adéla Havránková, Břetislav Tureček, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme