Místo policejního zásahu pustila turecká TV tučňáky, teď jsou symbolem protestů

Nejen slzný plyn a vodní dělo se staly symbolem protestů proti autoritářské vládě tureckého premiéra Erdogana. Ikonou boje za svobodnější život se stali tučňáci, kteří doslova zaplavili Istanbul. Vlají na praporech, vzbouřenci je malují po zdech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah proti demonstrantům na náměstí Taksim v Istanbulu

Policejní zásah proti demonstrantům na náměstí Taksim v Istanbulu | Zdroj: ČTK

Demonstranti nežádají jen pád všemocného premiéra, ale i větší svobody včetně svobody slova.

„Když na nás poprvé útočila policie vodními děly a slzným plynem, televizní zpravodajská stanice začala raději vysílat dokument o tučňácích,“ vzpomíná studentka architektury. „Děláme si z toho legraci, ale je to spíš smutné,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedním ze symbolů protivládních protestů v Turecku se stali tučňáci. Podrobnosti zjišťoval v Istanbulu redaktor Jaromír Marek

A tak se tito sympatičtí ptáci stali symbolem jednoho z cílů současných protestů.

„Místní média dlouho dění na ulici ignorovala. Sdělovací prostředky patří mnohdy velkým byznysmenům, kteří mají i jiné podnikatelské projekty a nechtějí si to rozházet s vládou,“ vysvětluje aktivistka.

Džengis je jeden z hlavních organizátorů protestů. Jak říká, většinou mluvil jen se zahraničními novináři.

„Dal jsem rozhovor nejméně padesáti reportérům z různých zemí, ale jen dvěma nebo třem tureckým televizím. Novináři mají strach,“ potvrzuje.

Demonstranti si zařídili vlastní vysílání

Když profesionální média mlčela, rozhodli se demonstranti informovat sami. Ahmed stál u zrodu internetové televize v parku Gezi.

„Řekli jsme si, vždyť my média vlastně vůbec nepotřebujeme. A začali jsme vysílat sami. Máme tady kameru a mikrofon a každý může přijít a říct svůj názor,“ vysvětluje Ahmed.

Televize Gezi park už neexistuje, demonstranty vyhnala policie a vše, co v parku zůstalo, odklidily buldozery. Turecká média se ale probudila. Přímý přenos policejního zásahu vysílalo několik televizních kanálů.

Provládní deník Sabah přesto přinesl druhý den na hlavní stránce titulek: „Dobré ráno, Taksimské náměstí. Policie uklidila v parku, nikdo nebyl zraněn." Tučňáci turecká média hned tak opustit nehodlají.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme