Místo připomínky holocaustu vychvaloval Berlusconi Mussoliniho

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se postaral o další mezinárodní skandál. Vychvaloval totiž fašistického vůdce země Benita Mussoliniho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Foto: Luca Bruno | Zdroj: ČTK

„Dnes je těžké hodnotit důvody pro některá rozhodnutí. Italská vláda tehdy očividně měla strach z Německa a dala přednost spojenectví s Hitlerem, aby zabránila zničení Itálie. Takové spojenectví s sebou neslo některé povinnosti, jako třeba vyvražďování Židů. A rasové zákony byly největší Mussoliniho chybou, jenže zároveň pro nás vykonal mnoho dobrého,“ uvedl Berlusconi.

Berlusconi si pro svůj komentář zvolil asi nejnevhodnější možný den. 27. leden je totiž mezinárodním dnem připomínajícím holocaust, protože tento den v roce 1945 sovětská vojska osvobodila vyhlazovací tábor v Osvětimi.

A nejen Italům se nelíbí, že zatímco si svět připomínal největší moderní genocidu, tak bývalý italský premiér relativizoval a omlouval fašistického vůdce, který se na zločinech podílel.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme