Místopředseda Evropské komise doporučuje zrušení státních subvencí

Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen je pro zrušení státních subvencí soukromým firmám. Německý politik tak reagoval na kontroverzní rozhodnutí společnosti Nokia přesunout výrobu z Německa do Rumunska. Spolková vláda i zemský kabinet v Severním Porýní-Vestfálsku přitom výrobu mobilních telefonů dotovaly několika desítkami milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna firmy Nokia v Bochumi | Zdroj: ČTK

"Plánované uzavření bochumského závodu firmy Nokia nám dává dobrý důvod k tomu zamyslet se nad celým systémem státních subvencí," řekl Verheugen listu Welt am Sonntag. Podle něj by se peníze daňových poplatníků měly radši použít na vzdělání a zdokonalování infrastruktury, než jako investiční pobídky.

Do Rumunska totiž Nokii nalákala nejen levnější pracovní síla, ale taky tučné subvence. Proti rozhodnutí finského výrobce mobilních telefonů se v Německu zdvihla vlna odporu.

Podle analytika Michaela Hartunga by se přitom uzavření bochumské továrny nemuselo Nokii střednědobě vyplatit. "V Německu počítám s poklesem obratu o 10 až 15 procent," tvrdí Hartung.

V rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Wirtschaftswoche popřel předseda Evropské komise José Barroso, že by Unie ze společného rozpočtu financovala podobné přesuny výrobců za levnější pracovní sílou. Vyjádřil se tak k názoru německých odborů, že značná podpora Rumunska mohla přesun továrny ovlivnit.

Předseda nyní musí ujišťovat, že na tento konkrétní projekt nešly bruselské dotace. Německo totiž přispívá do unijního rozpočtu vůbec nejvíc ze všech členských zemí. Paradoxně by tak mohlo prostřednictvím Bruselu platit projekty, které snižují zaměstnanost v Německu samotném.

Jiří Hošek, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme